Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Devlet Lüks Yerlerden Çekilecek!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2015 yılı bütçe rakamlarını ve 9 aylık bütçe gerçekleştirmelerini açıkladı. Şimşek kamu kampüslerine ilişkin "Lüks yerlerden çekilmemiz lazım. Kamu Kampüslerini daha mütevazi yerlere yapacağız" açıklamasında bulundu.

yapi.com.tr
Devlet Lüks Yerlerden Çekilecek!

Şimşek, 2015 yılı bütçe yasa tasarısının bugün Meclis'e gönderileceğini belirtti. Şimşek, 13 yılın en büyük kuraklığı ve jeopolitik gelişmelerin gıda fiyatlarını artırdığını belirtirken, uzun vadede enflasyonun yüzde 5'in altına indirilmesi doğru olur" dedi. Şimşek gelecek yıl maliye ve para politikasının sıkı tutulmaya devam edileceğini söyledi.

Şimşek, gelecek yıl seçim bütçesinin yapılmayacağını da ifade etti. Şimşek, "Lüks tüketime vergi konusunda hazırlanmış somut bir çalışma gündemde değil" dedi.

2015 hedefleri neler?

Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2015 yılı bütçe giderlerinin 472,9 milyar lira, bütçe gelirlerinin 452 milyar lira, bütçe açığının ise 21 milyar lira olarak öngörüldüğünü bildirdi. Şimşek, enflasyonla mücadele ve cari açığı düşürmeye devam edeceklerini, böylece Türkiye'yi daha yüksek büyüme patikasına sokacaklarını ifade etti. Şimşek, az borçlanıp, Türkiye'deki faizi makul seviyede tutacaklarını söyledi. Maliye Bakanı, 2015'te bütçe açığının GSYH'ye oranını yüzde 1,1'e indirmeyi hedeflediklerini de belirtti. Şimşek, bütçe gelirlerinin 2015'te yüzde 6,6 artmasını öngördüklerini söyledi.

Eylül'de 9.2 Milyar Lira açık

Küresel ekonominin ılımlı ancak beklentilerin altında büyüdüğünü ve bunun Türkiye'yi de olumsuz etkilediğini söyleyen Şimşek, jeopolitik gerginliklerdeki yüksek orandaki artışın küresel ekonomiye zarar verdiğini belirtti. Büyüme hedeflerini koyarken Avrupa'nın daha hızlı büyüyeceğinin öngörüldüğünü hatırlatan Şimşek, "Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.3 büyümesini bekliyoruz" derken, bunun yadsınamayacak bir başarı olduğunu da sözlerine ekledi. Şimşek ayrıca 2015 için yüzde 4'lük büyüme hedefinin gerçekçi olduğunu ifade etti ve büyümeyi canlandıracak reform programının hazır olduğunu belirtti.

Şimşek Eylül ayında bütçe açığının 9.2 milyar lira, faiz dışı fazla 4.6 milyar lira olduğunu açıkladı. Maaşların öne çekilmesinin bütçe açğını artırdığını söyleyen Şimşek, 2014 yılı sonunda cari açık/GSYH oranının yüzde 5.7 olacağını, bunun 2015'te ise yüzde 5.2'ye indirileceğini sözlerine ekledi. Maliye Bakanı ayrıca 9 aylık dönemde bütçenin 11.9 milyar lira açık verdiğini ve aynı dönemde faiz dışı fazlanın 26.3 milyar lira olduğunu açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-luks-yerlerden-cekilecek_125520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!