Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ABD'de Rüzgar Enerjisi Maliyetinde Rekor Düşüş

Türbin teknolojilerindeki ilerlemeler ve yatırımlar, ABD pazarındaki rüzgar enerjisi fiyatlarının rekor seviyede gerilemesini sağladı. ABD'nin rüzgâr enerjisindeki kurulu gücü ise 2013 yılında gerçekleşen 1.087 MW'lık artış ile 61 GW'a ulaşmış durumda.

yapi.com.tr
ABD'de Rüzgar Enerjisi Maliyetinde Rekor Düşüş

ABD rüzgar enerjisi sektörünün, gerek rüzgar türbini teknolojilerindeki ilerlemeler gerek ise büyüyen pazar sayesinde rekabet gücü yükselmeye devam ediyor. ABD Enerji Bakanlığı ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından hazırlanan '2013 Rüzgar Teknolojileri Pazarı Raporu' başlıklı çalışmaya göre ülkedeki rüzgar türbinlerinin elektrik üretim kapasiteleri artıyor, rüzgar elektriği fiyatları ucuzluyor ve rüzgar enerjisinin ülkenin elektrik üretimindeki payı artmaya devam ediyor.

Çalışmaya göre ülkenin rüzgâr enerjisi yatırımcılarının 2013 yılında elektrik dağıtım şirketleri ile yaptıkları satış anlaşmalarında ortalama fiyatlar MW başına 25 dolar seviyesine geriledi. Bu rakam, 2009 yılında 70 dolar, 2012'de ise 40 dolar seviyesindeydi. yesilekonomi.com'un haberine göre bu gelişmede rüzgar türbini teknolojilerindeki ilerlemeler ile birlikte artan yatırımlara bağlı olarak türbin üretim hacimlerinin artmış ve türbin maliyetlerinin gerilemiş olmasının da payı var.

Çalışmadaki verilere göre ABD’de kurulu rüzgâr türbinlerinin ortalama kurulu güçleri 1998 yılına göre yüzde 162 oranında yükselerek 1,87 MW’a, kule yükseklikleri yüzde 45'lik artış ile 80 metreye, rotor çapları ise yüzde 103'lük yükseliş ile 97 metreye ulaşmış durumda. Ülkede satılan rüzgâr türbinlerinin fiyatları ise 2013 yılında, 2009 yılına göre yüzde 37’lik gerileme ile kW başına 1.630 dolara geriledi.

ABD'nin rüzgâr enerjisindeki kurulu gücü ise 2013 yılında gerçekleşen 1.087 MW'lık artış ile 61 GW'a ulaşmış durumda. Ülke rüzgâr enerjisinde Çin’den sonra en yüksek kurulu güce sahip ikinci ülke durumunda.

2007 yılından beri ülkede devreye alınan yeni elektrik üretim kapasitesinin yüzde 33’ünü rüzgâr enerjisi santrallerinin oluşturduğu ülkede, rüzgâr enerjisi 2013 yılındaki toplam elektrik tüketiminin yüzde 4’ini sağladı.

Eyaletlere göre incelendiğinde ise Iowa geçen yıl elektriğinin yüzde 27'sini, Güney Dakota yüzde 26'sını, Kansas ise yüzde 19'unu rüzgar enerjisinden sağladı. Bu oran 6 eyalette ise yüzde 12 ila yüzde 17 arasında değişen oranlarda gerçekleşti.

Bununla birlikte raporda aynı oranın geçen yıl Danimarka’da yüzde 34, İspanya, Portekiz ve İrlanda’da ise yüzde 20 civarında gerçekleşmiş olduğuna da vurgu yapılıyor.

Küçük ölçekli rüzgar enerjisi sektörüne yönelik hazırlanan ''2013 Dağıtık Rüzgar Enerjisi Pazarı Raporu'' başlıklı çalışmaya göre ise ABD'nin 50 eyaletinde, Porto Riko'da ve Virgin Adalarında toplam kurulu güçleri 842 MW'ı aşan yaklaşık 842 MW kurulu gücünde küçük ölçekli rüzgar türbini bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdde-ruzgar-enerjisi-maliyetinde-rekor-dusus_124188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!