Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Devlet Sattığı Kupon Araziyi Kamulaştırdı

İstanbul Finans Merkezi, içerisindeki 13 bin metrekarelik araziyi TOKİ 72 milyon liraya sattı. Cumhurbaşkanı kararıyla 9 yıl sonra arazinin yarısı acele kamulaştırma yoluyla geri alındı ve tapusu Varlık Fonu’na verildi.

yapi.com.tr
Devlet Sattığı Kupon Araziyi Kamulaştırdı

Galatasaray Spor Kulübü'nün eski başkanlarından Ünal Aysal'ın sahibi olduğu İstanbul Finans Merkezi projesinin tam ortasında yer alan arazi el değiştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ'nin daha önce sattığı araziyi Türkiye Varlık Fonu (TVF) adına acele kamulaştırdı.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre; TVF'nin İstanbul Finans Merkezi'ne (İFM) Eylül 2019'da ortak olmasının ardından proje hareketli günler geçiyor. Cumhurbaşkanlığı'nın ipleri eline aldığı projede, yıllardır çivi çakılmayan iki projeden biri olan Merkez Bankası binasında yeniden ihaleye hazırlanılırken, inşaatın başlamadığı tek özel girişim olan Unit Plaza'nın arazisi de acele kamulaştırıldı.

TOKİ, o tarihte Ataşehir'e bağlı olan daha sonra Ümraniye sınırlarına alınan İFM'nin içinde yer alan 13 bin 482 metrekarelik araziyi 24 Mayıs 2011'de sattı.

Şerif Enis'in sahibi olduğu Biat Holding bünyesindeki Enisler İnşaat ile Ünal Aysal'ın sahibi olduğu Duru Elektrik tarafından 72 milyon lira bedelle satın alınan arazinin büyüklüğü, hazırlanan imar planlarındaki park ve okul alanlarına yönelik terklerin ardından 6 bin 741 metrekareye inmişti.

 

 

Arazinin mülkiyetinin tamamı daha sonra, Ünal Aysal'ın Hollanda merkezli şirketi Unit'in sahibi olduğu Duru GYO ile Fazlı Mobilya'nın uhdesine geçmişti. Aysal, arazi üzerinde 100 bin metrekare inşaat alanına sahip “Unit Plaza” adlı bir proje geliştirmiş, ancak yapımına başlamamıştı.

İcrada alıcı bulamadı
Aysal'ın ekonomik açıdan sıkıntılı günler geçirmesinin ardından Duru Gayrimenkul ve Fazlı Mobilya, Kasım 2019'da konkordato talebinde bulunmuştu. Bu gelişmeden birkaç gün önce İstanbul Anadolu 20. İcra Dairesi Müdürlüğü, söz konusu araziyi icradan satışa sunmuştu.

121 milyon 250 bin lira değer biçilen arazinin 3/5 hissesine karşılık gelen 4 bin 45 metrekaresine sahip Duru Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. ile 2/5 hissesine karşılık gelen 2 bin 696 metrekaresine sahip Fazlı Mobilya Sanayi'nin payları 20 Kasım ve 28 Aralık 2019 tarihlerindeki ihalelerde alıcı bulamadı.

Bu gelişmeden yaklaşık 5 ay sonra, arazi aynı zamanda TVF Yönetim Kurulu Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla kamulaştırıldı. Karar, 21 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Acele kamulaştırılan arazi için ne kadar ödeme yapıldığı ise bilinmiyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-sattigi-kupon-araziyi-kamulastirdi_179944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!