Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diyarbakır Hava Limanının İkiz Kâbusu

Diyarbakır Limanı, 22 katlı 2 binanın “mania hattı”nı (uçuş güvenliği hattı) ihlal etmesi nedeniyle ölümcül risk taşıyor. Uçakların iniş hattında bulunan 63 metrelik 2 bina 10 yıldır yüzlerce yolcu taşıyan pilotların korkulu rüyası.

yapi.com.tr
Diyarbakır Hava Limanının İkiz Kâbusu

15 yıl önce Kayapınar Belediyesi’nden alınan ruhsatla yapımına başlanan ve 2003 yılında kaba inşaatı biten binalarla ilgili açılan onca davaya rağmen sorun hâlâ çözülemedi. Hava koşullarına göre şehir üzerinden inmek zorunda kalan uçaklar, bu binaların çok yakınından piste alçalmak zorunda kalıyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Ümit Çetin'in haberine göre mania planına göre en fazla 34.9 metre olması gereken binalar, 63 metrelik uzunluklarıyla yüksek risk oluşturuyor. Diyarbakır’da yapımı devam eden yeni terminal binasının tamamlanmasıyla uçuş trafiğinin en az 3 kat artması bekleniyor. Trafik artışıyla birlikte mevcut riskler de 3 kat artacak.

İnşaatları yapan Polat İnşaat A.Ş, 1998 yılında Kayapınar Belediyesi’ne başvurarak projenin ruhsatını aldı. 5 yıl sonra 2 bina da 22’nci kata ulaştı. Milli Savunma Bakanlığı, binaların uçuş güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle şirkete dava açtı. Uzun yıllar süren davalar neticesinde mahkeme, mania hattını ihlal eden bölümün yıkılmasına karar verdi. Karar üzerine inşaat sahipleri davayı bir üst mahkemeye taşıdı. Danıştay 6’ncı Dairesi ise alt mahkemenin verdiği kararı bozarak “34.9 metreden sonrasına ilişkin ruhsatın iptali gerekirken ruhsatın bütünüyle iptali yolunda işlem tesis edilmesinde hukuka uyarlılık görülmemiştir” kararı verdi.

Bunun üzerine mahkemeden tümünün değil, mania hattının üstündeki bölümün yıkılması gerektiği ile ilgili bir düzeltme istendi. Ancak düzeltmenin ardından Danıştay’dan, “Karardan mania hattının üzerindeki kısım için verilen ruhsatın hukuka uygun olduğu anlamının çıkarılamayacağı” kararı çıktı.

15 yıl önce yapı ruhsatı veren belediye, kamulaştırılarak yıkılması gereken katları teknik olanaksızlıklar nedeniyle yıkamadığını belirtirken, firma sahipleri de belediyenin traşlama işlemini yapmasını beklediklerini, inşaat tamamlanamadığı için kendilerinin de zarar ettiklerini söylediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakir-hava-limaninin-ikiz-kabusu_114007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!