Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diyarbakır'ın Siluet Tartışması

Diyarbakır Kırklar Dağı’ndaki yapılaşma, vatandaşların tepkisine rağmen sessiz sedasız devam ediyor. Binaların birçoğu ise tamamlanma aşamasına geldi.

yapi.com.tr
Diyarbakır'ın Siluet Tartışması

Diyarbakır’da dört yıl önce imara açılmasının ardından beton yığınlarının ardı ardına yükseldiği Kırklar Dağı’ndaki yapılaşma, sessiz sedasız devam ediyor. Şiirlere ve şarkılara konu olan Kırklar Dağı’ndaki binaların silueti bozduğu için yıkılması beklenirken birçok bina tamamlanma aşamasına geldi. Taraf Gazetesi'nden Remzi Budancir'in haberine göre, Diyarbakır Sur İlçe Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, yeni yapılaşmaya ruhsat vermediklerini, orada sadece daha önce ruhsat verilen binaların yapımının devam ettiğini söyledi. Binaların yıkımının ise söz konusu olmadığını savunan Narin, Kırklar Dağı’nın, Diyarbakır’ın önceliği olmadığını ileri sürdü.

“Durum abartılıyor”

Kırklar Dağı’ndaki binaların geldiği inşaat aşamasındaki maliyetinin 45 milyon TL olduğunu, arsa payının da içerisine katılarak hesaplanması durumunda ise bu rakamın 100 milyon TL’yi bulduğunu anlatan Narin, “Orayı yıkabilmek için 100 milyon TL harcamamız lazım. Ne Büyükşehir Belediyesi’nin ne de Sur İlçe Belediyesi’nin böyle bir imkanı yok. Tabii ki orada yapı yapılması doğru değil ancak bu durum abartılıyor” dedi. Narin, şöyle devam etti: “Burası 30-40 yıldır uluslararası şirketlerin istilası altındaydı. 20 yıl öncesine kadar da kentin bütün çöpleri buraya atılıyordu. Tepkiler en baştan konmalıydı. Diyarbakır’da ilk defa bir sitenin reklamı ulusal gazete ve televizyonlara verildi. Neden o zaman tepkilerin göstermediler.” Kırklardağı’nda gizli bir çalışmanın olmadığını da ileri süren Narin, “Tabii ki tepki nedeniyle çalışmalar çok da vatandaşların gözleri önünde yapılmıyordur” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirin-siluet-tartismasi_126083.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!