Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diyarbakır Kaçak Bina Cenneti

Diyarbakır’daki binaların yüzde 90’nin kaçak olduğu bildirildi. Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanı Abdullah Sevinç, kentte 120

NTV-MSNBC
1 Diyarbakır Kaçak Bina Cenneti

b>Diyarbakır’daki binaların yüzde 90’nin kaçak olduğu bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanı Abdullah Sevinç, kentte 120 bin bina bulunduğunu belirterek, bu binalardan sadece yüzde 8’inin ruhsatlı olduğunu söyledi. Kentte 1965 yılından bugüne kadar 10 bin 558 iskan ve işyerine ruhsat verildiğini anlatan Sevinç, kentte 110 bin kaçak yapı bulunduğunu bildirdi.

Diyarbakır’da bina sayısında her yıl yüzde 4 artış olduğunu, 1990’dan itibaren kırsaldan yaşanan göç nedeniyle çarpık kentleşmede yoğunluk olduğunu anlatan Sevinç, şöyle konuştu:
“Kaçak binalar, kalitesiz malzemeden yapılıyor. Bu durum da büyük tehlike oluşturuyor. Kaçak bir kentte yaşıyoruz. Maalesef kentte imar planına uyulmamış. Denetim de olmadığı için kaçak yapılar çoğalmış. Kente en fazla kaçak yapı, tarihi surların çevresinde bulunuyor. Yasalardaki katı kurallar ve resmi kurumların görevini yerine getirmemesi nedeniyle, her geçen gün kaçak yapılarda artış oluyor. Ruhsatlı olmayan yerlere, su, elektrik, telefon bağlantısı ve yol çalışması yapılıyor. Böyle olunca da kente ruhsatsız birçok bina yapılmaya devam ediyor. Kaçak yapılaşma belediye, hazine, vakıf ve şahıs arazileri üzerinde bile var.”
Sevinç, kaçak yapılaşma nedeniyle belediye hizmetlerinde aksama yaşandığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakir-kacak-bina-cenneti_790.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sayın özesmi kirlenen ırmaklarla, göllerle bu kadar cansiperane ilgileniyor mu?? somut olarak gediz ile ilgili ne yapmıştır?? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!