Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Doğru Drenaj Sistemleri Gıda İmalatındaki İş Kazalarını Önleyebilir"

Gıda imalat endüstrisinde meydana gelen iş kazalarının toplam iş kazalarının yaklaşık yüzde 10 gibi büyük bir kısmını oluşturduğuna dikkat çeken ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, "Doğru drenaj sistemleri gıda imalatındaki iş kazalarını önleyebilir" dedi

yapi.com.tr
"Doğru Drenaj Sistemleri Gıda İmalatındaki İş Kazalarını Önleyebilir"

Drenaj sistemleri, hem sıvıların/gıda atıklarının zeminden hızla uzaklaştırılabilmesi, hem de drenaj sistemlerinde kullanılan komponentlerin kaymayı önleyici nitelikte olması anlamında çok büyük önem taşıyor. ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, gıda imalatında yaşanan iş kazalarına dikkat çekerek doğru drenaj sistemleri bu kazaların önüne geçilebileceğinin altını çiziyor:

“Gıda imalat endüstrisinde meydana gelen iş kazaları, toplam iş kazalarının yaklaşık yüzde 10 gibi büyük bir kısmını oluşturuyor. Ölümlü iş kazası sayısında da maalesef ilk 10 sektör içerisinde yer alıyor. Büyük kaza olarak nitelendirilebilecek olayların en önemlilerinden biri de kayarak düşme sonucunda yaşanan kemik kırılmaları. Kayma, düşme kazalarının yüzde 80’lik büyük bir kısmı ıslak zeminlerde kayma sonucunda meydana geliyor. İngiltere’de 2008-2009 yıllarında yapılan bir araştırmaya göre kayma/düşme, bu kazaların yüzde 25’lik bir kısmını oluşturuyor. Kazaların yüzde 90’lık bir kısmı zemin su ile ıslatılmışken veya üretim aşamalarında yere düşen gıda atıklarına basma sonucunda meydana geliyor. Bu nedenle bu tür ortamlarda bulunan suyun ve gıda atıklarının hızla drene edilebilmesi çok önemli”.

Altınöz, ACO’nun drenaj sistemlerinin zeminle sorunsuz çalışması ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için önemli zemin tedarikçileri ile partnerlik yaptığını ifade ediyor.
Hijyen, gıda imalatında ne kadar önemli ise, ortamda bulunan suyun ve gıda atıklarının hızla drene edilebilmesinin de o kadar önemli bir unsur olduğunu belirten Kerem Altınöz, bunun da etkin ve iyi tasarlanmış bir sistem ile mümkün olabileceğini söylüyor.

“İş kazalarının önüne geçilmesini sağlamak için kaymayı engelleyen yapıda ve sertifikalı ızgaralar kullanılmalıdır. Margarin, et işleme gibi erimiş yağların ortamda bulunabildiği yüksek riskli tesislerde bile güvenle uygulanabilecek sistemler tercih edilmelidir. ACO’nun R13 kayma önleme sınıfındaki ürünleri, bu konuda bulunduğu endüstriye öncülük etmektedir”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogru-drenaj-sistemleri-gida-imalatindaki-is-kazalarini-onleyebilir_137614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!