Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Sanayi Verisi Beklentiyi Karşılayamadı

İmalat PMI Ağustos'ta 47'ye gerileyerek sektörde daralmanın altıncı ayına girdiğine işaret etti. Beklenti verinin 49.3 seviyesinde geleceği yönündeydi.

yapi.com.tr
İmalat Sanayi Verisi Beklentiyi Karşılayamadı

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Temmuz ayındaki 47.6 düzeyinden 47'ye geriledi. Sektördeki yavaşlama kesintisiz altıncı ayına girerken, endeks bu altı aylık dönemin en düşük değerini aldı. Tarihsel olarak bakıldığında ise PMI Nisan 2009'dan bu yana en düşük değeri aldı.

Endekste 50'nin altındaki değerler daralmaya, üzeri ise büyümeye işaret ediyor.

İmalatçıların aldığı yeni siparişleri gösteren alt endeks Ağustos'ta bir önceki aya kıyasla 0.3 puan gerileyerek 45.6 değerini aldı. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise 46.7 düzeyinden Ağustos'ta 50.2'ye yükselerek zayıf da olsa büyümeye işaret etti.

İmalatçıların üretimi ise keskin şekilde yavaşladı. Üretim alt endeksi Temmuz'daki 46.2 seviyesinden Ağustos'ta 43.4'e geriledi.

İmalatçıların mamul mal stoklarındaki daralma ise yedinci ayına girdi, alt endeks 48.8'den Ağustos'ta 49.2'ye yükselmesine karşılık daralmaya işaret etti.

Şirketlerin girdi fiyatlarındaki artış devam etti, ancak dört ayın en düşük düzeyinde gerçekleşti ve uzun dönemli ortalamanın altında kaldı. Mamul mal fiyatları ise beş ayın en zayıf artışını kaydetti.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

ETİKETLER: İmalat PMI İSO
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayi-verisi-beklentiyi-karsilayamadi_150680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!