Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalatta Büyüme Yavaşlayarak Sürdü

İmalatta Büyüme Yavaşlayarak Sürdü

yapi.com.tr
İmalatta Büyüme Yavaşlayarak Sürdü

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) şubat ayında 50.3'e geriledi. PMI verisine göre büyüme yavaşlayarak devam etti. Sektörün üretim ve yeni siparişleri ise zayıf artış kaydetti.

Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Ocak ayında bulunduğu 50.9 düzeyinden 50.3'e gerilerken, dört aydır büyümeye işaret eden 50 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Yeni siparişler alt endeksi, aralık ayında 22 ayın zirvesini görmesinin ardından düşünü sürdürerek ocak ayındaki 50.5 düzeyinden 50.3'e geriledi.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ise bölgesel jeopolitik gelişmelere bağlı olarak art arda ikinci ayda da daralmaya işaret etti. Endeks ocak ayındaki 47.8 düzeyinden 49.6'ya yükselmesine karşılık 50 düzeyinin altında yer aldı.

Girdi maliyetlerinde keskin artış

Yeni siparişlerdeki görünümü yansıtan üretim alt endeksi de ocaktaki 51.5 düzeyinden 50.4'e gerileyerek büyümenin yavaşlayarak da olsa sürdüğünü gösterdi.

Üretim artışındaki yavaşlama şirketlerin kapasite sıkıntısı çekmediğini ortaya koyarken, bekleyen iş stokları ekim ayından bu yana en hızlı düşüşü kaydetti. Şirketlerin mamul mal stokları ise daralma kaydetti.

İmalat sektöründe girdi maliyetleri TL'nin değer kaybına bağlı olarak keskin artış kaydetti. Girdi fiyatlarındaki artış dört ayın zirvesine çıkarken, imalatçılar mamul mal fiyatlarını da buna paralel yükseltti.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalatta-buyume-yavaslayarak-surdu_143397.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!