Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dönüşüme Değil, Önümüze Konulan Tepeden İnme Projeye Karşıyız!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 20 Eylül tarihinde, Güngören’in Tozkoparan Mahallesi’nde kentsel dönüşüm uygulamasını ihaleye açtı. Tozkoparan halkı, TOKİ ve Güngören Belediyesi tarafından imzalanan protokol hakkında kendilerine bilgi verilmediğini söyleyerek, Tozkoparan Bilgilendirme Ofisi önünde basın açıklaması yaptı.

yapi.com.tr
Dönüşüme Değil, Önümüze Konulan Tepeden İnme Projeye Karşıyız!

2008 yılında kentsel dönüşüm alanı haline getirilen Tozkoparan Mahallesi 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edildi. Riskli alan ilan edilmesine karşı Tozkoparan ve M. Nesih Özmen Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği (TOZDER) kararın geri alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne itiraz dilekçesi verdi. Danıştaya Bakanlar Kurulunun söz konusu kararın iptal edilmesi için dava açıldı. Danıştay, Tozkoparan’ı riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararını, “bilimsel değil, gözlemsel” diyerek 2014 Haziran ayında iptal etti. Son olarak TOKİ, 20 Eylül 2016 tarihinde, Tozkoparan’ın kentsel dönüşüm uygulamasını ihaleye açtı. TOKİ ve Güngören Belediyesi tarafından imzalanan protokol sonrası mülk sahiplerinin bazılarına davetiyeler yollandı. Bilgi almak için TOBİM’e gidenlerden karşılık olarak kimlik fotokopilerinin alındığı, bazı mülk sahiplerini, bir muvafakatname ile notere gönderdikleri bilgisi verildi. Muvafakatnamenin, tapu üzerindeki tüm hakların kullanılması için TOKİ veya GEDAŞ’a izin verilmesi anlamına geldiğini vurgulayan TOZDER, mülk sahibinin kendi eliyle tapusunu TOKİ’ye veya GEDAŞ’a teslim etmiş olduğunu vurguladı.

Protokol haklarımızı etkileyecek içerikte

Evrensel'in haberine göre, TOBİM (Tozkoparan Bilgilendirme Ofisi) önünde bir araya gelenTOZDER üyeleri “Halk için yapılacak Kentsel Dönüşüme değil, halkın haklarını gasbetecek dönüşüme karşıyız” diyerek basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Mehmet Pordoğan, “TOKİ ve Güngören Belediyesi 13 Haziran 2016 tarihinde Tozkoparan halkını ilgilendiren bir protokol imzalanmakta fakat içeriği bir sır gibi halka açıklanmamakta. Çünkü bu şartname ve protokollerin içeriği, Tozkoparan halkının haklarını olumsuz etkileyecek içeriktedir” dedi.

TOKİ’nin , 20 Eylül 2016 ihale öncesi ihalenin genel şartnamesini internet sitesinde açıkladığını fakat idari ve teknik şartnameyi açıklamadığını belirten Pordoğan, “TOBİM bu şartnamelerle ilgili bilgi vermemekte. Yine Ayrıca Tobim tarafından noterde tasdik ettirilmesi için hak sahiplerinin ellerine tutuşturulan “ muvafakatname” tam bir teslimiyet belgesi. Bunu noterde tasdik ettirip imzalayanlar, bütün haklarından feragat ediyor ve bu haklarını TOKİ’ye teslim ediyor. TOKİ ister ev verir, ister başka bir yere gönderir. Vereceği evleri de değişik nedenlere bağlayarak istediği fiyatlarda verir . Yine tesadüfe bakın ki son günlerde sokak adreslerimiz değiştirilmeye başladı” dedi.

50 yıl önce göçle geldiler

50 yıl önce “Gecekondu Önlem Projesi” nedeniyle göç ettiklerini ve Tozkoparan’a yerleştiklerini söyleyen Mahalle halkından Elif K. kentsel dönüşüm projesine karşı olmadıklarını mahalle halkının haklarını görmezden gelen, kendilerini mağdur edecek projelere karşı olduklarını söyledi. Şu anki proje içeriği hakkında bilgi veren Elif K. “Evimize ait olan tapunun metrekaresini düşük gösteriyorlar. Kentsel dönüşüm sonrası bize verilecek olan evin metrekare farkı bizden alınacak. Her metrekare başı 10 bin TL fark ödememiz gerekiyor bunu verebilecek gücümüz yok” ifadelerini kullandı.

TODER Yönetim Kurulu Üyesi ve Tozkoparan Mahalle Sakini Ömer Kiriş de, evleri için protokol imzaladıklarını belirterek, “Halk için yapılacak kentsel dönüşüme karşı değiliz. Fakat burada tepeden inme bir proje ile halkın önüne koyuluyor. Biz bu duruma karşıyız “ dedi.

Mahalle halkının birçoğunun asgari ücret ile geçinen kişiler olduğunu söyleyen Tozkoparan Mahallesi’nde 15 yıldır kiracı olarak yaşayan Hatice C. de “ Kiracıların durumunun ne olacağı belli değil. Bu evler yıkıldıktan sonra biz nereye taşınacağız bize hiçbir şekilde bilgi verilmedi” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusume-degil-onumuze-konulan-tepeden-inme-projeye-karsiyiz_152558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!