Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

4 Adımda Kentsel Dönüşüm Kredisi!

Bankalar, kentsel dönüşüm sürecinde önemli bir role sahip. Bankaların kentsel dönüşüm ile ilgili hem hak sahipleri hem de müteahhitler açısından iki ayrı sorumlulukları bulunuyor.

yapi.com.tr
4 Adımda Kentsel Dönüşüm Kredisi!

Kentsel Dönüşüm Yasası olarak da bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca; hak sahipleri, kentsel dönüşüm sürecine giren binaları ile ilgili olarak bankalarından düşük faizli kredi kullanabiliyor.Sözcü’nün haberine göre, söz konusu bankaların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayan bankalardan biri olması gerekiyor. Kredi kullanacak gerçek veya tüzel kişilerin bankalardan kullanacağı kredilere; Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı bulunduğu Bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenen oranlarda Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından karşılanmak üzere faiz desteği verilebiliyor.

Riskli yapı ruhsatı alarak hakkında yıkım kararı verilen binaları yenilemek isi müteahhit firmalara düşüyor. Müteahhitlerin bu süreçte bankalar ile kesişmesi teminat mektubu aşamasında gerçekleşiyor. Bankalar, müteahhitlere teminat mektuplarını veren aracı kurumlar olarak konumlanıyor.

Kentsel dönüşüm kredisi için 4 önemli adım

1) Kredi alınacak anlaşmalı banka, binanın yapım ve yenilenmesinden sorumlu müteahhidi veya müteahhit firmayı değerlendirmeye alıyor. Bankanın değerlendirme sonucuna göre yol haritası belirlenir. Müteahhit onaylanmazsa, banka hak sahiplerine müteahhidin değiştirilmesini tavsiye ediyor.

2) Anlaşmalı bankadan onayladığı müteahhit riskli binanın yıkımını gerçekleştiriyor ve yeni binanın yapımına başlıyor. 

3) Yeni binanın toplam işteki yapım oranı bu noktada devreye giriyor. Müteahhit söz konusu yapım oranına göre ödeme amacıyla bankaya başvuruyor.

4) Müteahhidin başvurusunu takiben banka ekspertizi binanın denetimini yapıyor. Ardından işin oranına göre müteahhide hakediş olarak hak sahipleri adına ödeme gerçekleştiriyor.

Bazı hak sahipleri binasını kendi yapmak istiyor

Bazı hak sahipleri binalarını müteahhide vermeden kendileri yapmayı tercih edebiliyor. Pek tercih edilen bir yöntem olmasa da bu tercihi yapan hak sahiplerinin ilk adımı bakanlıkla binalarını yenilemek veya güçlendirmek için bir anlaşma imzalamak oluyor. Peşi sıra ise kentsel dönüşüm kredisi için anlaşmalı bir banka ile görüşülüyor. Bu durumda bankadan sadece beş daireye kadar kredi alma hakları bulunuyor.

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/4-adimda-kentsel-donusum-kredisi_152447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!