Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Duble Yol, ÇED Kapsamı Dışında

Avrupa Birliği'ne göre yenilenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'yle rapor verme süreci hızlandırılıyor. Ancak AKP'nin seçim vaadi

Radikalb>Avrupa Birliği'ne göre yenilenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'yle rapor verme süreci hızlandırılıyor. Ancak AKP'nin seçim vaadi olan 'duble yollar' ÇED kapsamından çıkarılıyor.

Yeni ÇED Yönetmeliği, dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmeliğe göre 'ÇED olumlu', 'ÇED olumsuz', 'ÇED gereklidir' veya 'ÇED gerekli değildir' kararları Çevre ve Orman Bakanlığı yetkisinde olacak, Bakanlık 'gereklidir', 'gerekli değildir' kararları konusundaki yetkisini gerektiğinde valiliklere devredebilecek. ÇED Raporu'nun Bakanlığa sunulmasının ardından Kapsam Belirleme ve İnceleme Değerlendirme Komisyonu, en çok 30 işgünü sonunda karar verecek.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ethem Torunoğlu, "Eski yönetmelikte otoyol ve devlet yollarında 5 km.'nin üzerindeki şerit genişletme çalışmaları ÇED kapsamındaydı. Yeni yönetmelikte 'duble yol'lar ÇED kapsamından çıkarılmış. Yani Ankara'dan İzmir'e kadar yolu genişletseniz, yalnızca, 'ÇED gerekli değildir' kararıyla faaliyet gerçekleştirilebilir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duble-yol-ced-kapsami-disinda_8111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!