Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünya Genelinde Küresel Şirket Yatırım Harcamaları Azaldı

Standard & Poor's, dünyada küresel şirket yatırım harcamalarının azaldığını, görünümün ise zayıf ve belirsiz olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Dünya Genelinde Küresel Şirket Yatırım Harcamaları Azaldı

Standard & Poor's (S&P), bugün açıkladığı 'Küresel Şirket Yatırım Harcamaları Analizi 2013' raporunda, finansal kriz sonrası kısmi iyileşmeye rağmen, şirketlerin (küresel) sermaye harcamalarının 2012'de azaldığını belirterek, 2013'te şirketlerin gerçekleştirdiği sermaye harcamalarının negatife döndüğünü kaydetti.

S&P, Amerika ekonomisini şöyle değerlendirdi:

"Erken verilere bakıldığında dünyada şirketlerin küresel sermaye harcamaları 2014 yılı için daha da karamsar bir görünüm sergiliyor. Kuzey Amerika'nın küresel şirket sermaye harcamalarındaki payının, 2009 yılındaki yüzde 24 oranının 2013'te yüzde 36'ya yükselmesi bekleniyor. Latin Amerika güven krizi yaşıyor. Sermaye harcamaları öngörüleri (düzenli olarak) aşağı yönlü revize ediliyor. Latin Amerika'nın 2013 yılında küresel şirket sermaye harcamalarında en zayıf performans sergileyen bölge olması bekleniyor".

Raporda görüşlerine yer verilen S&P ekonomisti Gareth Williams, "Küresel ekonomik ivmenin kaybını Avro krizi, mali sıkılaştırma ve ABD bütçe problemleri artırdı. Ama daha yapısal kaygılar da var. 'Enerji ve materyal sektörleri'nde toplam yatırım harcama payı son 10 yılda önemli ölçüde arttı. Böylece ticari mallardaki zayıflamanın (süper dalgalanma) sermaye harcamalarındaki büyümeyi zorlaştıracağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Raporda şunlar kaydedildi:

"Gelişmekte olan ekonomiler şirket sermaye harcamalarında aşınma işaretleri gösteriyor. Çin finansmanı olmayan şirketlerin, sermaye masraflarını 2013'de yüzde 4, 2014'de ise yüzde 6 keseceği tahmin ediliyor. Eğer bu şekilde gerçekleştirilirse, Çin kurumsal sektöründe gerçekleşen her yıl yükselen yatırım harcamalarında daha olgun bir döneme girme değişimi görülebilir. Batı Avrupa'da 2013'ün birinci çeyreğiyle, 2003'ün aynı dönemi arasında üçte bir oranında görülen kayma, uzun vadeli düşüş ile çelişmektedir. Buna ek olarak, Avrupa şirketleri git gide kendi bölgeleri dışında yatırım yaparak güçlü büyüme fırsatları arıyor".

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-genelinde-kuresel-sirket-yatirim-harcamalari-azaldi_110579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!