Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünya Mirası Büyüteç Altında

Dünyanın 999., Türkiye'nin 13., İzmir'in ise ilk UNESCO Dünya Mirası olan Bergama ilçesinin kültür turizmindeki geleceği, bir toplantıyla masaya yatırıldı.

yapi.com.tr
Dünya Mirası Büyüteç Altında

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki “Dünya Mirası Bergama” konulu toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, konuşmacı olarak UNESCO Milli Komisyonu Başkan Yardımcısı Gürcan Türkoğlu ve Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Alan Yönetimi Başkanı Yaşargül Ekinci Danışan ve TÜRSAB Genel Müdürü Hakan Himmetoğlu katıldı.

DHA'nın haberine göre, zengin tarihiyle İzmir’in önemli merkezlerinden biri olan Bergama’nın değerlerinin gözler önüne serildiği toplantının açılışında konuşan Başkan Kocaoğlu, Bergama'nın 999. olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinin son derece sevindirici olduğunu belirterek, "Arkasından Efes'in ve Foça'nın da bu listeye girmesi çok önemli. Tarihimizi, geçmişimizi koruyup dünya insanlığına sunmak gibi çok ulvi bir görevin peşinde koşuyoruz." dedi.

Başkan Gönenç ise UNESCO adaylığının çok heyecanlı geçtiğini belirterek, “Sürecimiz 2010 yılında çalışmaya başladı. 2011 Nisan ayında geçici listeye girdik, 22 Haziran 2014'te de kalıcı listeye alındık. Böylece Türkiye açısından yeni bir heyecanı da başlatmış olduk. Bergama, İzmir için bu konuda bir ilk.” şeklinde konuştu. Alan Yönetim Başkanı Danışan da Bergama'nın evrensel değerlerine vurgu yaparak, "Şu ana kadar bir başarı var ama sorumluluklarımız devam ediyor. İnsanlık adına korunması gereken bir unvan kazandığınız zaman sadece tarihi değerleri değil, evrensel değerlerimizi de anlatmamız gerekiyor." dedi. Bergama'nın tarihini anlatan Danışan, parşömenin de burada icat edildiğini, bu sayede kültür mirasını kitaplar yoluyla sonraki nesilleri aktarmanın yolunun açıldığını vurguladı. UNESCO listesine girmenin sadece bir amaç olmadığının, aynı zamanda bir araç olduğunun altını çizerek, “Asıl önemli olan, buranın nasıl korunup gelecek nesillere aktarılacağı ve bu varlıklarla Bergama'nın nasıl kalkındırılacağıdır.” diye konuştu. Komisyon Başkan Yardımcısı Türkoğlu ise, “UNESCO, her sene dünyadan birkaç yeri, uzun ve ince bir çalışma sonucu Dünya Mirası Listesi'ne alıyor. Bu yerlerin seçiminde titizlik gösteriliyor ve sancılı bir süreç. Bu, Bergama için büyük bir  başarı.” dedi. Genel Müdürü Himmetoğlu da UNESCO daimi listesinde Türkiye'nin 13 varlığı olduğunu kaydederek, "Aslında bizim tam olarak 12 bin 32 adet arkeolojik sit alanımız var. UNESCO’nun bu anlamda çok işi var.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-mirasi-buyutec-altinda_125708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!