Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Büyük Uçak Bakım Hangarını Dubai’de TAV Yapacak

Dubai’deki dünyanın en büyük uçak bakım hangarının çatısını bir Türk şirketi yapacak. 25 milyon dolara 7 adet hangar çatısını inşa edecek olan

Zaman
Dünyanın En Büyük Uçak Bakım Hangarını Dubai’de TAV Yapacak

b>Dubai’deki dünyanın en büyük uçak bakım hangarının çatısını bir Türk şirketi yapacak. 25 milyon dolara 7 adet hangar çatısını inşa edecek olan Tepe–Akfen konsorsiyumu, 10 ayda çatıları hazır hale getirip monte edecek.

Dünyanın sayılı terminalleri arasında gösterilen Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali’ni verilen süreden önce inşa eden TAV (Tepe–Akfen–Vie) Konsorsiyumu, bilgi ve birikimini artık yurtdışına taşıyor. Konsorsiyum; Mısır, İran, Arnavutluk, Kuveyt ve Dubai’deki havalimanları için yaklaşık 1 milyar 450 bin dolarlık teklif sunarken, ilk olumlu cevap Dubai’den geldi. Dubai’de Emirates Havayolları için gerçekleştirilecek projede, 7 uçak bakım hangarı yapılacak. Çelik çatılar, kolon kullanmadan 110 metre eninde ve 110 metre boyundaki hangarların üzerine yerleştirilecek. Bu hangarlarda, Emirates Havayolları’nın sipariş verdiği 555 koltuk kapasiteli Airbus 380’lerin bakımları gerçekleştirilecek. 20 mühendisin proje çizimlerini yürüttüğü hangar çatılarında, Lüksemburg’da imal edilen özel ASTM A709 tipi çelik kullanılacak. Yüksek esneklik ve dayanıklılığa sahip bu özel çelik, Türkiye’ye getirildikten sonra üç ayrı fabrika tarafından işlenecek. Dubai’ye, çatılarla birlikte toplam bin TIR malzeme taşınacak.

Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali işletmecisi TAV’ın (Tepe–Akfen Vie) Yönetim Kurulu Murahhas Azası ve CEO’su Sani Şener, şu anda yaklaşık 1 milyar 450 bin dolarlık projeyi takip ettiklerini belirterek, 500 milyon dolarlık Dubai paketinin ilk kısmı olan çatı projesinin de sözleşme altına alındığını söyledi. 25 milyon dolara yapacakları 7 hangar çatısının 6 ayda Türkiye’deki işlemlerinin tamamlanacağını ifade eden Şener, çelik çatıların 4 ayda hangarlara monte edileceğini bildirdi.

Dış Hatlar Terminali referans oldu

Şener, Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali’nin kısa sürede tamamlanmasının çatı projesi için iyi bir referans olduğuna dikkati çekerek, “Dubai’den gelen heyet, burada yaptığı incelemelerde terminalimize hayran kaldı. Çok kısa bir sürede ve son derece modern bir şekilde inşa edilen terminalimiz iyi bir referans olunca, çatı projesini bize vermeyi uygun gördüler. Ayrıca Tepe–Akfen olarak, Dubai’deki hangarların içini yapmak üzere teklif veriyoruz. 15 Ekim tarihinde bu ihale belli olacak. Hangarların iç yapımı, 400 milyon dolarlık bir iş. Biz çatıyı alarak çok iyi bir giriş yaptık. Altını da almak için elimizden geleni yapacağız. Hangarların içi 30 ayda tamamlanacak.” dedi.

Sani Şener, Tepe–Akfen olarak yurt dışında Avrupa ve ABD’li firmalar gibi kalıcı olmak istediklerini belirterek, bu konuda bünyelerinde bulundurdukları yabancı mühendislerle ciddi projeler geliştirdiklerini söyledi. Şener, TAV’daki mühendislerin büyük bir özveriyle çalıştığına işaret ederek, Dış Hatlar Terminali’nin işletmeciliği ve ek tesisinin inşaatıyla ilgili çalışmalar yürütürken, teklif sunulan yurtdışındaki havalimanları konusunda da proje geliştirildiğini, bu yüzden mühendislerin 24 saat mesai yapar konuma geldiğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-buyuk-ucak-bakim-hangarini-dubaide-tav-yapacak_5782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!