Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Yüksek Binası Olacak

New York’ta 11 Eylül saldırıları sonucu yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin yerine yapılacak bina konusunda en şanslı projenin, Berl

NTV-MSNBC
Dünyanın En Yüksek Binası Olacak

b>New York’ta 11 Eylül saldırıları sonucu yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin yerine yapılacak bina konusunda en şanslı projenin, Berlinli mimar Daniel Libeskind’a ait olduğu belirlendi.

İkiz kulelerin yerine yapılacak binayla ilgili projeyi seçmek amacıyla New York kent yetkililerince açılan yarışmada, 2 proje finale kaldı. Bunlardan biri Libeskind’a, diğer ise merkezi New York’ta bulunan ve kısa adı THINK olan konsorsiyuma ait.

Libeskind’in projesinin, bina olarak olmasa da sembolik olarak 541 metreye yükselecek, böylece dünyanın en yüksek binası olacak bir yapıyı öngördüğü, bunun yanı sıra ilginç bazı özellikler taşıdığı kaydedildi.
New York eyalet Valisi George Pataki ve Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in de takdirini kazanan projenin özelliklerinden biri, her yıl 11 Eylül günü güneş ışıklarını, saldırı kurbanları anısına yapılacak anıt mezarı aydınlatacak şekilde yönlendirmesi oluşturuyor.
Libeskind’in projesinin bir başka ilginç yanı ise inşa edilecek kulenin bazı katlarının “asma bahçeler” şeklinde planlanması. Proje, ikiz kulelerin bulunduğu yerin bir bölümünü açıkta bırakarak, buranın anıt mezar olarak kullanılmasına da olanak veriyor.
Kent yöneticilerinin, anıt mezarla ilgili olarak açtığı proje yarışması da 11 Eylül 2003’de sonuçlandırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-yuksek-binasi-olacak_3437.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!