Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İkiz'lerin Boyu Uzayacak

11 Eylül saldırısında yıkılan 411 metrelik Dünya Ticaret Merkezi'nin yerine iki aday proje seçildi. Halkoyuyla seçilen projelerin biri 508, diğeri

Radikal
İkiz'lerin Boyu Uzayacak

b>11 Eylül saldırısında yıkılan 411 metrelik Dünya Ticaret Merkezi'nin yerine iki aday proje seçildi. Halkoyuyla seçilen projelerin biri 508, diğeri 541 metre uzunluğunda.
ABD'deki 11 Eylül saldırılarında yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi'nin yerine iki aday var. Ancak her ikisi de dünyanın en yüksek kuleleri olmaya aday projelere, bazı Manhattan sakinleri itiraz ediyor: Ya yine yıkarlarsa!
Dünya Ticaret Merkezi arazisine yapılacak inşaattan sorumlu Güney Manhattan'ı Geliştirme Derneği, dokuz proje arasından finale kalan iki adayı açıkladı. İki proje de, yıkılan ikiz kulelerden ve dünyanın en uzun binaları olan Malezya'daki 452 metrelik Petronas Kuleleri'nden yüksek gökdelenler öngörüyor. Projelerden biri New York merkezli 'THINK' adlı bir mimarlar grubuna, diğeri de mimar Daniel Libeskind'e ait.
Yetkililer, kamuoyunun elektronik posta yoluyla yaptığı 12 bin yorum sonucunda, bunların en çok beğenilen projeler olduklarının anlaşıldığını söyledi.

ABD'li ekibin sunduğu projede yer alan 508 metre yüksekliğindeki iki kuleli 'Dünya Kültür Merkezi', 411 metrelik eski İikiz kulelerin iskeletine benziyor.

Berlin'deki Yahudi Müzesi'ni de tasarlayan mimar Daniel Libeskind'in elinden çıkan 'Dünyanın Bahçeleri' adlı proje ise 541 metre uzunluğunda geometrik tarzda bir gökdelen ve çevresindeki daha küçük kulelerden oluşuyor.Ölenlerin anısına
Her iki projede de saldırılarda ölenler anısına yapılacak bir anıt bölge var. Anıt, başka bir proje yarışmasıyla belirlenecek.
Her iki projenin mimarları da, projelerinde yetkililerin istedikleri yönde bazı değişiklikler yapacak. Hangi projenin inşa edileceğine, ay sonunda karar verilmesi bekleniyor. Projelerin inşaatının ise yaklaşık 10 yıl alacağı tahmin ediliyor. Eski kulelerin bulunduğu ve saldırılardan sonra 'Sıfır Noktası' adı verilen bölgede yaşayan ve çalışanların bir bölümü ise yeni bir terör saldırısını davet edebileceği gerekçesiyle böyle dev gökdelenlerin inşa edilmesine karşı çıkıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikizlerin-boyu-uzayacak_3284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!