Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünyanın Taşı İzmir’de Buluşuyor!

üyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 27–30 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı öncesi basın toplantısı düzenledi.

yapi.com.tr
Dünyanın Taşı İzmir’de Buluşuyor!

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 27–30 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı öncesi basın toplantısı düzenledi. Alanında dünyanın önde gelen üç büyük fuarı arasında yer alan MARBLE Türkiye’nin her yıl büyüyerek devam ettiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, bu büyümenin yeni fuar alanı yapımı konusunda kendilerini teşvik ettiğini kaydetti.

MARBLE fuarının sadece İzmir için değil Türkiye ekonomisi açısından da önemli olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “19 yıl önce düzenlenen ilk MARBLE’ın ardından katılımcı sayısı ve ihracat birbirine paralel gitti. Her katılımcı sayısına karşılık 1 milyon dolar ihracat yapıldı. Fuar alanımızın küçük olmasından dolayı fuarı büyütemediğimiz için son yıllarda ihracat, katılımcı sayısını geçti. Mermer ve doğal taş sektörü İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’ı motive ediyor. Katılım talebinin giderek artması, bizi yeni fuar yatırımına yöneltti. Şimdi yeni fuar merkezimizin önemli bir bölümünü 2014 MARBLE’a yetiştirmeye çalışıyoruz. Fuar alanının yerinin seçimi konusunda doğru karar verdiğimizi, hiçbir eleştiri gelmemesinden anlıyoruz. Havalimanı ve kent merkezine yakın. Fuarı kent merkezinden daha büyük alana çıkarırken, fuara gelenlerin kent ekonomisiyle ilişkisini koparmamış oluyoruz. İzmir’i sıçrama yapacağı turizm ve hizmet sektöründe ileriye taşımak için çalışıyoruz. UNİVERSİADE zamanında gelen üst düzey konuklarımızı ağırlayacak otel bulmakta zorlanıyorduk. Ama düzenlediğimiz fuarlarla İzmir’deki oteller nitelik ve nicelik olarak gelişti” dedi.

38 ÜLKE, 71 VİLAYET, 1182 FİRMA

19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 27 – 30 Mart 2013 tarihleri arasında Kültürpark’ta gerçekleşecek. Dünyada alanında önde gelen üç büyük fuar arasında yer alan MARBLE’a bu yıl 38 ülkeden ve 41 şehirden yerli ve yabancı bin 182 firma katılacak. Gelen yoğun talep nedeniyle blok ve stantlar için yaklaşık 1.500 m2 yeni tahsis alanı açıldı. Mevcut 5 kapalı holün yanı sıra Kültürpark’ta 7 bin 200 metrekarelik 4 adet geçici prefabrike ünite inşa edildi. Günde ortalama 80 TIR’ın malzeme taşıdığı fuara; işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 13 bin ton doğaltaş geldi. Yeni taş örneklerinin ilk lansmanının yapıldığı, en yeni teknoloji ürünlerinin sektör temsilcileriyle ilk kez buluştuğu ve özel mimari projelerde kullanılan taş uygulama seçeneklerinin sergilendiği MARBLE Fuarı 2013 yılında da tüm katılımcılara ve doğaltaş sektörüne önemli iş olanakları sunacak. 1995 yılında 47 firmanın katılımıyla 2.600 metrekare alan üzerinde ilk kez düzenlenen MARBLE Fuarı, 1998 yılında, Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği (UFI) tarafından üyeliğe kabul edilerek, ülkemizin dünya fuar otoriteleri tarafından tanınmış ilk uluslararası ihtisas fuarı oldu.

KENT EKONOMİSİNE DEV KATKI

MARBLE 2013’ün İzmir’e ekonomik katkısı her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli boyuta ulaştı. 2012’de kent ekonomisine 80 milyon dolar gelir sağlayan MARBLE’ın, bu yıl önceki yılı aşması bekleniyor. 4 gün sürecek MARBLE Fuarı’nda yurtiçi ve dışından gelen katılımcı ve ziyaretçiler, İzmir kent merkezindeki otellerin yanı sıra çevre ilçelerdeki otellerde de konaklıyorlar. Fuar süresince kentteki oteller tam kapasite çalışacak. MARBLE Fuarı’na 5 bini aşkın profesyonel ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Konaklaması İZFAŞ tarafından karşılanacak yabancı heyetler şöyle; Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Filistin, Irak, İran, İsrail, Kuveyt, Moldova, Rusya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan.

38 ÜLKEDEN FİRMA KATILIYOR

MARBLE’a ABD, Almanya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Irak, İran, İtalya, İspanya, Japonya, KKTC, Kore, Kuzey İrlanda, Libya, Makedonya, Mauritius, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, San Marino, Suriye, İsveç, Hollanda, BAE, Ukrayna, Birleşik Krallık, Ürdün, Çek Cumhuriyet ve Tayvan’dan firmalar katılıyor.

41 İLDEN DOĞALTAŞ GELİYOR

19. MARBLE Fuarı’na Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yalova olmak üzere Türkiye’nin doğal taş çıkan her bölgesinden taş gelecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-tasi-izmirde-bulusuyor_106285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!