Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakanlıktan İzmir’e İkinci Dönüşüm Şoku!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Çevre Şehircilik Bakanlığı arasında krize neden olan kentsel dönüşüm çalışmalarındaki yetki tartışmaları sürüyor. Büyükşehir’in onaya gönderdiği Karabağlar Cennetçeşme’deki 540 hektarlık alanı ‘riskli alan’ ilan ederek bünyesine dahil eden bakanlık ikinci kez işlem yaptı.

yapi.com.tr
Bakanlıktan İzmir’e İkinci Dönüşüm Şoku!

Kamuoyunda ‘kentsel dönüşüm’ yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında çalışmalar başlarken İzmir’de dokuz farklı alanda ‘kentsel dönüşüm’ bölgesi ilan edilmişti. Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında krize neden olan Karabağlar Cennetçeşme’deki 540 hektarlık alanda yetki krizinin benzeri Menemen’de çıktı. Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’ya onaya gönderdiği 48 hektarlık alanı 540 hektara çıkartan, ‘riskli alan’ ilan ettikten sonra kendi yetkisine alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kez Menemen Ahıhıdır’daki alanı aldı. Bakanlar Kurulu’na onaya giden 8 hektarlık alanı tıpkı Karabağlar’da olduğu gibi arttıran bakanlık buradaki sınırı 44 hektara kadar büyüttü.

Roman açılımı kapsamındaydı

Menemen İlçesi Ahıhıdır Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 8 hektarlık alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” olarak kabul edilmiş, 2011 yılı Şubat ayında Valilik aracılığı ile Bakanlar Kurulu'na iletilmişti. Söz konusu alanda kentsel dönüşüm yapmak için onay bekleyen Büyükşehir Belediyesi, son karar ile bu yetkisini kaybetmiş oldu. Karar gereğince, Ahıhıdır, Seydinasurullah, Kazımpaşa mahallelerini kapsayan 44 hektarlık alandaki planlama ve dönüşü çalışmalarının Bakanlık tarafından yürütülecek. Başbakanın geçtiğimiz yıllarda talimatını verdiği ‘roman açılımı’ kapsamında belirlenen bu yerde bakanlık isterse yetki devri yapabilecek. Daha önce Karabağlar için de gündeme gelen yetki devri gerçekleşmemiş, bakanlık ihaleye kendisi çıkmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-izmire-ikinci-donusum-soku_108355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!