Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kentsel Dönüşüm Yasasında Sorunlar Var"

Büyükşehir Belediyesi ile Karabağlar ve Gaziemir Belediyeleri arasında imzalanan kentsel dönüşüm protokolü töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm dersi verdi. Kocaoğlu vatandaşlara evlerini satmamaları konusunda uyarıda bulundu. Kocaoğlu kentsel dönüşüm yasasını da eleştirdi.

yapi.com.tr
"Kentsel Dönüşüm Yasasında Sorunlar Var"

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karabağlar ve Gaziemir Belediyeleri arasında imzalanan protokol töreni Aktepe Pazaryeri’nde gerçekleştirildi.

Kentsel dönüşüm yasası ile birlikte kentsel dönüşümde kavram karmaşası ortaya çıktığını anlatan Başkan Kocaoğlu, “Biz, belediye olarak bina yapmayacağız. Tasarım, boyasını, okulun nerede, spor alanının hangi bölgede olacağına karar vereceğiz. Sonra ‘burası böyle olacak’ diyeceğiz. Bunu mal sahipleri ile paylaştıracağız. Geriye kalan kısmını belediye ihaleye çıkacak. Müteahhitler, kooperatifler taahhüdünü yapacak. Büyükşehir Belediyesi kontrolünü yapacak ve vatandaşa verecek. Müteahhit de ne kadar kazanırsa helali hoş olsun. Kimsenin kazancında gözümüz yok. Vatandaşın kafasını kurcalayan sorunlar tabi ki var. Vatandaşımızın malının bedelini nasıl tespit ettiysek çalışacağız. Vatandaş ‘benim evimi 100 liraya alıyorsun, müteahhit ise 300 liraya satıyor, ben üzerine 200 lira daha mı ödeyeceğim’ diyor. Hayır. Maliyet nasıl hesaplandıysa satılırken de öyle satılacak. Sadece binanın yapım maliyeti hesaplanacak. Böyle düşündüğünüzde hiçbir problem yok” diye konuştu.

"Kentsel dönüşüm barışın gelmesi için de önemli"

Konuşmasında örnekler veren Başkan Kocaoğlu, şehir merkezindeki yerlerde özel olarak kentsel dönüşüm yapılamayacağını söyledi. Kocaoğlu, “Diyelim ki benim Alsancak’ta bir dairem var. Riskli yapı. Onun yıkılması gerekiyor. Burası kentsel dönüşüme girmez. Köyde ahır yıkılıyor, samanlık yan yatıyor. Kim yapıyor. Bu zamana kadar kim yaptı? Bunun adı kent dönüşümü değil. Müteahhit ile anlaşırlarsa olur. Bu bizim kentsel dönüşüm gündemimizde yok. Belli vatandaşların, belediye başkanlarının gündeminde olabilir. Burası planlı alan olduğu için bizi ilgilendirmiyor. Alsancak’ta yoğunluk ortalaması 7.8 emsaldir. Bunu daha nereye götüreceğiz. Tamam gök, yükseklik bedava da bunun nefes alması nasıl olacak. Hele şunları bir görelim bakarız. Alsancak, Bornova, Manavkuyu gibi yerlerde yoğunluk artışı verileceğine inanmıyorum. Verilirse kent olmaktan çıkar. Kent daha kötü olur. Aynı yükseklikte bir şeyler yapılabilir. Bugün Manavkuyu ve Osmangazi’de verilen yapı yüksekliği 50-100 yılın işi bile değildir. Kentsel dönüşüm bina yıkıp, yapmak değildir. Herkesin birbirini sevmesi, kaynaşmasıdır. Herkesin birbirine tahammül etmesidir. Kentsel dönüşüm barışın gelmesi için de önemlidir. Kaderde, tasada, kıvançta hep birlikte kol kola girerek bu ülkeyi ileriye götürmek zorundayız” dedi.

"Para almayın"

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Başkan Kocaoğlu, vatandaşların mallarını satmamasını istedi. Kocaoğlu, “Bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Hata yapmayın. İsteyene para, isteyene daire veriyoruz. Paranın yüzü yumuşak. Çocuklarınız ‘iş kuralım, evlenelim, düğün yapalım’ diyebilirler. Mal alın kardeşim. Mal canın yongasıdır. Buradan bunu söylemek boynumun borcudur. Evinizi satmayın. Karşılığında gayrimenkul alın. Önce halkıma, öbür dünyada da rabbime hesap vermek nasip olsun” diliyorum” ifadelerini kullandı.

"Kentsel Dönüşüm Yasası'nda sorunlar var"

Başkan Kocaoğlu, kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkında Kanun ile ilgili, “Yaptırımları çok ağır. Belediye olarak bunun uygulama olanaklarını ilk etapta bulamadık. Yasadaki zaman konusunda karmaşa ve sorunlar var. Bakanlığın yapacağı uygulamalardan yasanın nasıl yürüyeceği, ne olacağı konusunda aydınlanma yapıldığında yolumuzu çizeceğiz. Yasada bize göre sorunlar var. Biz, bildiğimiz yöntemlerle kimseyi mağdur etmeden gerçekleştireceğiz” dedi. Kocaoğlu, gecekondunun çarpık yapılaşmanın hızlı ve plansız büyümeden kaynaklandığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-yasasinda-sorunlar-var_106408.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!