Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Edremit’teki Altın Madeni Projesi Durduruldu

Balıkesir Edremit’te yapılmak istenen Demirtepe Altın Madeni Projesi durduruldu. Projenin, 6 Ağustos’ta yapılacak İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantı duyurusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden de kaldırıldı.

yapi.com.tr
Edremit’teki Altın Madeni Projesi Durduruldu

Balıkesir Edremit’te Havran-Büyükşapçı köyünde Bahar Madencilik A.Ş. tarafından yapılmak istenen Demirtepe Altın Madeni Projesi’ne karşı, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin açtığı davalar sonucu “ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu alınması zorunludur” kararı çıkmış, ardından da projeye karşı imza kampanyası başlatılmıştı. Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre; Doğu gönüllüleri, bölgede henüz ağaç kesimi olmadığını, ancak süreç diğer madenlerdeki gibi ilerlerse ve engel olunmazsa kesimin başlaması ve siyanürlü altın madeni kurulmasının yakın olacağına ilişkin geçtiğimiz hafta basın açıklaması yapmıştı.

Açıklamada 6 Ağustos’ta, Ankara’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca İDK (İnceleme Değerlendirme Komisyonu) toplantısında ÇED raporunun görüşüleceği belirtilmişti. Dernek gönüllüleri, “Havran’ın Üstü Altından Değerlidir” sloganıyla, Havran’daki birçok yerel örgütle, Havran Ziraat Odası’yla ve partilerin ilçe örgütleriyle görüşmeler yaptı ve imza kampanyasını genişletti.

Halkın katılımı ile toplantılarda yapılan bilimsel itirazlar, vatandaş imzaları, CİMER başvuruları ve sosyal medya çalışmaları Demirtepe Altın Madeni Projesi’ni durdurdu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edremitteki-altin-madeni-projesi-durduruldu_174327.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!