Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme Edremit Halkını Haklı Buldu

Edremit Körfezi’ne yapılmak istenilen “derin deniz deşarjı” projelerine karşı açılan davada mahkeme, “ÇED gerekli değildir” kararını bozarak, ÇED raporu istedi.

yapi.com.tr
Mahkeme Edremit Halkını Haklı Buldu

Kapalı havza olan Edremit Körfezi’ne yapılmak istenilen “derin deniz deşarjı” projelerine karşı yaşam savunucuların açtığı davada mahkeme, “ÇED gerekli değildir” kararını bozarak, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nden (BASKİ) ÇED raporu istedi.

BirGün’den Anıl Varlı’nın haberine göre; mahkeme kararında, Edremit Körfezi’nin hassas deniz statüsünde bir deniz olduğu, körfeze ileri arıtma gerektiği, bunlar yapılmazsa bölgede su ve toprak kirliliğinin görülebileceği gibi noktaları vurgulandı.

Mahkemenin ÇED gereklidir kararının, yanlıştan dönmek için önemli bir adım olabileceğini söyleyen Erdemit Çevre Platformu sözcüsü Kubilay Öztür, “BASKİ yanlışında umarım ısrar etmez. Mevcut tesisleri düzeltmeden, onlardan çıkan sıvıları 1-1,5 km boru döşeyip denize boşaltmak Edremit Körfezi’nin sonunu getirir. Konuyu tüm taraflarıyla görüşüp, bilim insanlarına ve üniversitelere danışıp bir rapor hazırlanmasını temenni ediyoruz. Körfez’e uygun uzun vadeli ve kalıcı bir arıtma planı yapılmalı” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-edremit-halkini-hakli-buldu_175876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!