Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Ege'de Geç Kalınmamalı!”

Müteahhitler Federasyonu Başkanı (MÜFED) ve İnşaat Mühendisi Necip Nasır, son dönemde Marmara ve Ege Denizi'nde yaşanan fay hareketlerinin ülkemizin deprem bölgesinde olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlattığını söyledi.

yapi.com.tr
“Ege'de Geç Kalınmamalı!”

Deprem riskinin bölgede çok fazla olduğunu kaydeden MÜFED Başkanı Necip Nasır, "Geç kalınmamalı" diye konuştu. Habertürk Egeli’nin haberine göre, İnşaat Mühendisi Necip Nasır, son dönemde Marmara ve Ege Denizi'nde yaşanan fay hareketlerinin ülkemizin deprem bölgesinde olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlattığını söyledi. Nasır, "Bu açıdan başta  İzmir olmak üzere Ege Bölgesi'nde kentsel dönüşüm buran önce başlayıp güvenli ve sağlıklı yapılarda yaşam devam etmeli" dedi. Nasır, birinci derecede deprem kuşağı içinde yer alan ve yüzde 85'e yakın kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan M Ege'ni bu gerçeğe uygun sağlıklı ve güvenli yapılar inşa etmesi gerektiğini aktardı. İzmir'in de olası büyük bir deprem öncesinde yapı stoğunun güçlendirmek ve dayanıksız binaları yenilemek zorunda olduğunu kaydeden Nasır, kentsel dönüşümün ada bazında bölgesi ile bütüncül olarak değerlendirilmesini istedi.

Birlikte çalışılmalı
Türkiye'de kentsel dönüşümün en fazla konuşulduğu ilin İzmir olmasına rağmen, konunun aktörlerinin gerekli çalışmaları tamamlayıp faaliyete geçemediğini belirten Nasır, çift başlılığa neden olan yasaların birleştirilmesi gerektiğini aktardı. Nasır, "Çözüm olarak 6306 sayılı yasa ile 5393 sayılı yasanın 73'üncü maddelerini birleştirerek çift başlılığı ortadan kaldırıp, 6306 sayılı yasanın eksikliklerini gide recek yeni bir yasa yapılması gerekiyor. Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için tüm aktörlerin uyumlu ve birlikte çalışması önem taşıyor. İzmir'in dönüşümdeki en büyük eksiği, geleceğe yönelik hala bir master planına sahip olmamasıdır" dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-gec-kalinmamali_152463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!