Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeşilin Zaferi

Beşiktaş Ihlamur Parkı Dayanışması, anıtsal nitelikte ağaçların bulunduğu parka inşaat yapılmaması için aylardır yürüttüğü direnişi kazandı. Dayanışma üyeleri, Çevre Bakanlığı’nın “Parkın tamamının yeşil alan olarak tanımlanması” kararını dün sabah parkta kahvaltı ederek müzik eşliğinde kutladı.

yapi.com.tr
Yeşilin Zaferi

Cumhuriyet'in haberine göre, Ihlamur Parkı Dayanışması, kültür varlığı olarak tescil edilen III. Selim ve II. Mahmut’a ait üç adet nişan taşının ve anıtsal nitelikte ağaçların bulunduğu Ihlamur Parkı’nın tamamının yeşil alan olarak tanımlanmasını parkta yapılan etkinlikle kutladı. Müzikler eşliğinde yapılan kutlamada, mahalleli yanlarında getirdiği yiyecekleri parkta birbirine ikram etti. Park ile ilgili olarak mahalleli, “Ihlamur Parkı’nın korunması gerekiyordu. Böyle kalması gerekiyordu, biz yapılaşma istemiyoruz” dedi. Ihlamur Parkı’nda inşaat yapılacağı haberleri üzerine halk nöbet eylemi başlatmıştı. Çevre Bakanlığı, Ihlamur Parkı’nın da içinde olduğu Ihlamur Kasrı 1. ve 3. derece doğal sit alanları ve etkileme geri bölgesi hakkındaki 1/5000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı 28 Eylül’de onaylamıştı.

Ne olmuştu?

Ihlamur Parkı Dayanışması, parkın yüzde 25’ine sahip olan Seba İnşaat A.Ş’nin, 5 kat 30 daire projesine karşı mücadele yürütüyordu. Seba İnşaat, 11 bin 696 metrekarelik parkın 11 hissedarından biriydi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli, tapusu kendilerine ait yaklaşık 12 dönüm arsanın 5 dönümünün yeşil alan, 4 dönümünün dini tesis alanı, yollar çıktıktan sonra kalan 2.5-3 dönümün de imarlı konut alanı olarak ayrıldığını söylemişti. Park, 21 Haziran’da panellerle çevrilmiş, “Özel Mülktür, Girilmez” levhaları asılmıştı. Mahalle halkı buraya inşaat yapılmaması için eylem yapmış ve günlerce nöbet beklemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesilin-zaferi_151131.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!