Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EKODesign Konferansı 5. Yılında da Dopdoluydu

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl beşincisi organize edilen EKODesign Konferansı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katılımıyla YEM Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirildi. Bu yıl, 'Sürdürülebilir Cephe Sistemleri', 'Mimarlık ve Malzemede Sürdürülebilir Tasarım' ve 'Büyüyen Biyo-Şehir' başlıklarıyla üç atölye çalışmasının

yapi.com.tr
EKODesign Konferansı 5. Yılında da Dopdoluydu

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl beşincisi organize edilen EKODesign Konferansı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katılımıyla YEM Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirildi. Bu yıl, 'Sürdürülebilir Cephe Sistemleri', 'Mimarlık ve Malzemede Sürdürülebilir Tasarım' ve 'Büyüyen Biyo-Şehir' başlıklarıyla üç atölye çalışmasının da gerçekleştirildiği etkinlik, yapısal ve kentsel ölçekteki sürdürülebilir tasarım örneklerini tartışmaya açmasının yanısıra kavramın olumlu ve olumsuz yanlarını ele aldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan YEM Bilgi ve Organizasyon Grup Yönetmeni Banu Durmuşoğlu, 5 yılda 1500’e yakın izleyici ile Türkiye’den ve dünyadan kendi alanlarında uzman, farklı disiplinlerden 57 konuşmacıyı buluşturan EKODesign Konferanslarının pek çok konuyu ele aldığını anımsattı. 'Bütünleşik yaklaşım' kavramını özellikle vurgulayan Durmuşoğlu, "Sürdürülebilirlik kavramının doğasında yer alan bu yaklaşımı konuya farklı ölçeklerde ve uzmanlık alanlarından bakarak ortaya koymaya çalıştık. Tam da bu nedenle Yapı’nın Yeşil Zirvesi olarak başlayan konferans, beşinci yılında Tasarım’ın Yeşil Zirvesi olarak yoluna devam ediyor" dedi.

Bakan Bayraktar: Afet riski altındaki alanları dönüştürmek önceliğimiz

Konferansın açılışında konuşan Çavre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, önceliklerinin 'kentsel dönüşüm konusu olduğunu vurguladı. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın önemli bölümünün geçtiğini, 13 maddesinin de önümüzdeki günlerde kabul edilmesini beklediklerini belirten Bayraktar, riskli bölgelerin dönüşmesi için önemli adımlar atacaklarını, bunun yeşil binalar yapılmasının ve inşaat sektörünün gelişmesinin de önünü açacağını sözlerine ekledi.

Francesco Morace'den 'gelecek için dört model'

Erdoğan Bayraktar'dan sonra söz alan sosyolog, yazar, gazeteci ve Future Concept Lab'in kurucusu Francesco Morace de, 'elzem ve sürdürülebilir', 'güven ve paylaşım', 'çabuk ve derin' ve 'eşsiz ve evrensel' olarak adlandırdığı kavramlar üzerinden ekoloji ve sürdürülebilirlik temalarının sosyal bağlamda etkilerini irdeleyerek, gelecekte karşımıza çıkması muhtemel 'sürdürülebilir eğilimler'den bahsetti ve aklındaki senaryoları paylaştı.

EKODesign Konferansı 2012'de neler konuşulduğunu okumak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekodesign-konferansi-5-yilinda-da-dopdoluydu_91562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!