Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Ekoloji Sanatı Olarak Mimarlık" veya "Gelenekten Ödünç Almak"

EKODesign Konferansı’nın 2012 ayağının son sunumu, Hollanda merkezli mimarlık pratiği 24H Architecture kurucuları Boris Zeisser ve Maartje Lammers tarafından gerçekleştirildi.

"Ekoloji Sanatı Olarak Mimarlık" veya "Gelenekten Ödünç Almak"

Evrim, organizma, duyarlık, doğallaşma gibi temalar ve bu temaların üst başlığı olarak ortaya attıkları “Art d’eco” kavramını aktaran Zeisser ve Lammers, “ekoloji sanatı olarak mimarlık” yapmaya yönelik deneyimlerini paylaştı.

“Ekolojik mimarlık güzel olmalı, insanda farklı hisler uyandırmalıdır” diyen Hollandalı mimarlar, ikisi Hollanda’nın Assen kentinde, diğerleri ise İsveç, Tayland ve Fas’ta gerçekleştirilen doğa duyarlığı yüksek projelerini detaylandırdı.

24H Architecture’ın sunduğu ilk proje, İsveç’te konumlanan “dragspelhuset” başlıklı konut oldu. Arazisinin doğal peyzajı içinde kaybolan, mevsimin çoğunu altında geçirdiği kar dokusunda –deyim yerindeyse- kamufle olan, gömüldüğü topografya içerisine ‘oyulmuş’ izlenimi veren iç mekanları ise –tüm cephelerini kaplayan postlar ile- bir tür ‘mağara’ atmosferine büründürülmüş “dragspelhuset”, mimarların üretim anlayışını genel hatları ile betimledi.

Ofisin Hollanda sınırları ötesindeki diğer bir projesi, Tayland’da konumlanan çocuklara yönelik rekreasyon ve eğitim merkezi ise, 24H Architecture’ın özgül pratiği dahilinde yerel malzeme ile kurduğu ilişkiyi örnekledi. Zeisser ve Lammers, Tayland için geleneksel bir yapı malzemesi olan bambunun yoğunlukla kullanıldığı bu çok işlevli bina üzerinden, ‘yerel ve kolay erişilebilir’ olanın da ‘güzel ve sürdürülebilir’ niteliklere sahip olabileceğini gösterdiklerini dile getirdiler. Mimarlar, Tayland’ın düşük gelir seviyesine sınıflarının bambudan evlerde oturduğunu, zenginlerin için betonarme yapılar içinde yaşadığını belirterek, “yalnızca fakirler için değil, gelecek nesiller için de” bambu kullanımını teşvik ettiklerini belirttiler.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ekoloji-sanati-olarak-mimarlik-veya-gelenekten-odunc-almak_96904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!