Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Emirgan Korusu Kamusal Alandır'

Emirgan Korusu’nun bitişiğindeki alana otel yapılmasını öngören projeye tepkiler sürüyor.

yapi.com.tr
'Emirgan Korusu Kamusal Alandır'

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, 1. derece sit alanı ve UNESCO’nun koruması altında olan Emirgan Korusu’nun bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, yapılaşma planlarına karşı dava açacaklarını söyledi.

Evrensel'de yer alan habere göre imara açılmasına 10 yıl önce izin verilen Emirgan Korusu’nun yanındaki alan, bir yıl önce ihaleyle satışı çıkarılarak Emlak Konut GYO’ye verildi ve AVM ve gökdelen inşaatı yapılacağı iddialarıyla gündeme geldi. Projeye göre, alanda AVM olmasa bile 3 katlı otel, konut ve restoran yapılması planlanıyor.

‘Araziye yayılmış bir inşaat’

Mimarlar Odası Şube Yöneticisi Ali Hacıalioğlu, Emirgan Korusu’nun da dahil olduğu 6 parselin, 5’inin inşaat alanı içinde kaldığını ifade ederek, “Parseller korunun devamı niteliğinde. İstanbul’un Boğaz manzarasında büyük bir öneme sahip olduğu için biz yapılması planlanan inşaatı doğru bulmuyoruz” dedi. Hacıalioğlu, ayrıca 2006 yılında yapılan plan değişikliği ile emsal değerinin 1’den 3’e çıkarıldığı bilgisini de vererek, “Projede 3 katlı konutların yapılacağı söyleniyor. Emsal gösterilen yerde imar daha da büyütüldü. Yani araziye yayılmış bir inşaat yapılıyor” dedi.

‘Kamusal alandır’

TMMOB İstanbul Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar da, 3 Mart’ta ihaleye açılacak olan alanın kamusal alan olduğunu ve dolayısıyla kamusal kullanımı hedefleyen projelere yer verilmesi gerektiğini ifade etti. AVM ve gökdelen gibi yüksek binaların yapımının Boğaziçi Kanunu’na göre yapılmasının mümkün olmadığını dile getiren Atlar, “İhale sonrasında açıklanacak avam projeye karşı hukuk mücadelesi vereceğiz” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ise, Emirgan Korusu’na AVM yapılacağı yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Emirgan Korusu’na hiçbir müdahale olmamıştır, olmayacaktır. Kimsenin de aklından geçmemiştir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emirgan-korusu-kamusal-alandir_128450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!