Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emirgan'da 'Yüzde 53 Park Alanı' Aldatmacası

Emlak Konut GYO’nun alışveriş caddesi ve otel yapacağı Emirgan Korusu’nun bitişiğindeki 158 dönümlük yeşil alan, hem 1. derece Doğal SİT alanında hem de Boğaziçi ön görünümünde yer alıyor.

yapi.com.tr
Emirgan'da 'Yüzde 53 Park Alanı' Aldatmacası

Emlak Konut GYO’nun alışveriş caddesi ve otel yapacağı Emirgan Korusu’nun bitişiğindeki 158 dönümlük yeşil alan, hem 1. derece Doğal SİT alanında hem de Boğaziçi ön görünümünde yer alıyor.

T24’ün haberine göre söz konusu alanda yaklaşık 48 bin metrekarelik alanın park olarak ayrılmasının planlandığını söyleyen Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum’u eleştiren CHP’li Hüseyin Sağ da yol kenarları ve AVM boşluklarının “park” olarak gösterileceğini söyledi.

15000 ve 11000 ölçekli İstinye Turizm Merkezi nazım ve Uygulama İmar Planları’nda söz konusu alanda yer alan 380 ada 17 parsel kısmen “1. Derece Doğal SİT alanı”nda kalırken kısmen de “Turizm Tesis Alanı’nda” yer alıyor. Plan notlarında “Turizm tesisi alanlarında bodrum katlarda yer alacak restoran, bar, kafeterya vb. kullanımların yüzde 50’si emsale dahildir” deniliyor. Bu plan notu alandaki yapılaşmanın belirlenin çok üzerine çıkaracağının da göstergesi.

TOKİ, Emirgan Korusu’nun bitişiğinde yer alan 158 dönümlük yeşil alanı, rezidans ve AVM yapmak üzere satışa çıkarmıştı. Araziyi Özelleştirme İdaresi’nden geçen yıl 1 milyar 5 milyon 522 bin liraya Emlak Konut GYO satın aldı. Emlak Konut GYO da arsayı 3 Mart’ta satışa çıkaracak. Arazi, 6 parselde toplam 158 bin 497 metrekare büyüklüğe sahip. Bunun 48 bin 100 metrekaresi Boğaziçi ön görünümde, 110 bin 387 metrekaresi ise geri görünümde kalıyor. Boğaziçi Ön Görünüm Bölgesi’nde kalan ve park alanı olarak ayrılan alanlarda plan notlarında inşaat yapılamayacağı belirtiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Müdürlüğü’nce hazırlanan 1/1000 ölçekli İstinye Turizm Merkezi Koruma Amaçlı İmar Planı’nda ise turizm tesis alanı ve park alanı olarak yapılaşmaya izin veriliyor. Buna göre, imar planında belirtilen alanlarda yaklaşık 48 bin metrekarelik alanın park olarak ayrılması planlanıyor. CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ “Sahte açıklama yapıyor. Park alanı diye terk edeceğini söylediği alanlar AVM boşlukları, yol kenarları” dedi.

Ayrıca 15000 ve 11000 ölçekli İstinye Turizm Merkezi nazım ve Uygulama İmar Planları’nda söz konusu alanda yer alan 380 ada 17 parsel kısmen “1. Derece Doğal SİT alanı”nda kalırken kısmen de “Turizm Tesis Alanı’nda” yer alıyor. Plan notlarında “Turizm tesisi alanlarında bodrum katlarda yer alacak restoran, bar, kafeterya vb. kullanımların yüzde 50’si emsale dahildir” deniliyor. Bu plan notu alandaki yapılaşmanın belirlenin çok üzerine çıkaracağının da göstergesi.

Ön proje aşamasında Sarıyer Belediyesi’nin olumlu görüşü doğrultusunda uygulama yapılacak. Proje daha sonra İBB ve Koruma Bölge Kurulu’nun onayına sunulacak. Konuyla ilgili T24’ün sorularını yanıtlayan Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, plan 10 yıl önce onaylandığı için mevzuat açısından şu aşamada yapabilecek hiçbir şey olmadığını söyledi. Atalay, projenin henüz belediyeye de gelmediğini belirtti.

Murat Kurum'un konu hakkındaki açıklaması şöyleydi: "Emirgan Korusu'nun imara açılması, satılması ve bu alana inşaat yapılması söz konusu değildir. Bahse konu arazi, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı (22 Temmuz 1983) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylı (9 Mayıs 2006) İstinye Turizm Merkezi Uygulama İmar Planı sınırları içerisindedir. Söz konusu planlar, arazinin şirketimiz tarafından satın alınmasından çok önce onaylanmıştır. 3 Mart'ta yapılacak ihale, hiçbir plan değişikliği yapılmadan gerçekleşecek. Mevcut planların öngördüğü gibi arazinin yüzde 53'ü yol, park alanı ve eğitim tesis alanı olarak kullanılmak üzere ayrılacaktır."   

http://www.yapi.com.tr/haberler/emirganda-yuzde-53-park-alani-aldatmacasi_128347.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!