Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlakçılarla İlgili Yeni Düzenleme Geliyor!

Gayrimenkul sektörünün önemli ayaklarından biri olan emlakçılar, meslek yasasının çıkmasını bekliyor. Tasarının yasalaşması halinde emlakçıların aldığı komisyon, resmi bir belge sayılacak ve Türkiye’nin her yerinde aynı olacak.

yapi.com.tr
Emlakçılarla İlgili Yeni Düzenleme Geliyor!

Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, Gayrimenkul sektörünün en önemli oyuncularından biri olan emlakçılarla ilgili yeni düzenleme yolda. Resmi bir prosedüre tabi olmayan, bu nedenle de vatandaşların sıkça mağduriyetine yol açan meslekle ilgili yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte, emlak komisyonculuğu yasal bir zemine kavuşacak.

Bu kapsamda sektörün en önemli oyuncuları arasında yerini alan emlakçıların ya da bir başka deyişle gayrimenkul danışmanlarının hukuksal olarak bir tanımları bulunmadığını dile getiren Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, eski Türk Ticaret Kanununda tellal olarak değerlendirilen emlakçıların yeni Türk ticaret Kanununda simsar olarak nitelendirilmelerinin haksızlık olduğunu belirtti.

Kiraz, “Simsar olarak nitelendirilmenin dışında emlakçıların hiçbir hukuki tanımlarının olmayışı, hak ve sorumluluklarının bir kanun nezdinde değerlendirilmemiş olması bir hatadır” dedi.

Mesleğin bir yasasının olmayışının sektörü güvensizleştirdiğini ifade eden Kiraz, “Oysaki bu işi tüm aşamalarından geçerek yapan, oda kaydını yaptırmış ve resmi olarak sözleşmeleri ve faturalarını kesen, müşteri memnuniyetini hedef alan gayrimenkul danışmanları da bu gibi kişiler nedeniyle haksız bir şekilde cezalandırılıyor” dedi.

Meslekten men cezası

Gayrimenkul danışmanlarının hukuki statüye kavuşması için TBMM’de bulunan ‘Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği’ yasa tasarısının bir an önce yasalaşmasının şart olduğunu ifade eden Kiraz, yasalaşması halinde nelerin değişeceğini madde madde anlattı.

- Lisans sınavına girerek sınavı kazananlar işyeri açabilmek için emlak müşaviri, işyeri açan emlak müşavirlerinin yanında çalışabilmek için de emlak komisyoncusu unvanını alacaklar. Emlak müşaviri uygulamada emlak brokerı emlak komisyoncusu da emlakçı olarak kullanılıyor.

- Lisans sınavını yapan kurul aynı zamanda her emlakçı için bir sicil kaydı tutacak ve bu sicil kaydı üzerinden yapılan şikayetler değerlendirilecek ve hatta sicil kaydı iptal edilerek emlak işi yapması engellenebilecek.

- Emlak müşavirleri ve komisyoncuları, alım-satım ve kiralama konusunda faaliyette bulunacak, özel ve resmi kurumlarda işlemleri takip edebilecek ve aracılık hizmeti verecekler.

- Emlak müşavirleri yanlarında çalıştırdıkları emlak komisyoncularının yaptıkları işlerden sorumlu olacaklar.  Emlak müşavirleri kadrolu veya sözleşmeli bir avukatla çalışmak zorunda olacaklar.

- Bu yasa tasarısı ile müşteri ile emlak komisyoncusu-müşaviri arasında imzalanan sözleşmeler iş sözleşmesi olarak değerlendirilecek ve bu sözleşmeler ilgili taşınmazın bulunduğu tapu-kadastro müdürlüğüne ibraz edilecek. Komisyon bedeli konusu resmi bir belge niteliğini kazanacak.

- Lisans veren kurul her yıl  üzere asgari ücret tarifesi yayınlayacak. Her yıl bu ücret arttırılacak. Artık komisyoncu veya müşavir belirlenen tarifenin altında ücret almayacak.

“Başbakan'a sunduk”

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, emlak müşavirlerinin meslek yasasına ihtiyacı olduğunu belirterek, bu konuda hazırlanan taslak çalışmasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunduklarını söyledi.

Taylan, yasanın çıkmasıyla birlikte emlak müşavirinin yeminli ve üniversiteli olacağını belirtti. Sektöre yeni girecek olanlara 1 yıllık eğitim ve staj zorunluluğu getirileceğini söyleyen Taylan, şunları söyledi:

“Emlak müşaviri olmak isteyenlerin emlak müşavirliği lisans sınavını kazanmış olması gerekecek ve her ofiste lisanslı bir emlak müşaviri bulunacak. Emlak müşaviri mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak ve teminat verecek. Emlak Müşavirleri Birliği kurulacak, birliğin internet sayfasında tüm emlak müşavirlerinin kayıt ve sicili bulunacak ve vatandaşa açık olacak. Hizmet ücretleri Türkiye’nin her yerinde aynı olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakcilarla-ilgili-yeni-duzenleme-geliyor_111618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!