Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İşte Elektrik Kesintisine Sebep Olan O Santral!

Türkiye'nin dört bir yanında elektrik kesintisi yaşandı. Kesintinin nedenine dair değişik söylentiler var. Ancak kuvvetli gerekçelerden biri de İskenderun'da kurulu gücü 1200 megavat olan Atlas Termik Santral'in devreden çıkması olarak gösteriliyor.

yapi.com.tr
 İşte Elektrik Kesintisine Sebep Olan O Santral!

Radikal'den Serkan Ocak'ın haberine göre, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.  (TEİAŞ), henüz kesintinin kesin sebebine dair kesin bir açıklama yapmadı. Ancak enerji konusunda yatırımcıların takip ettiği www.pmum.gov.tr sitesindeki bilgileri göre, 31 Mart’ın ilk saatlerinden itibaren İskenderun’daki Atlas Termik Santrali arıza vermeye başladı. Santral büyük bir yükle çalışırken en son arızayı 10.02’de veriyor. 57 dakika sonra 10.59’da arıza gideriliyor. Ancak edinilen bilgiye göre sonrasında enerji salınımı oluyor ve tüm sistem domino gibi birbirini etkiliyor. Sistem aniden çöküyor.

Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Koordinatörü Olgun Sakarya ise geçmişte yaşanan sorunları hatırlatarak arıza ile ilgili şunları söyledi:

“Elektrik Piyasası Şebeke Yönetimi’ne göre, bir hattın devreden çıkmasına yönelik yönetmelikte bazı kriterler var. Bir yerde arıza olduğunda sistem otomatik olarak diğer kaynaklardan sistemi besler. Bir kaynak çöktüğünde tüm sistem çöküyorsa yönetimde bir eksiklik var demektir. Merkez yönetimden kopmuş, özelleştirmeye terk edilen sistemin geldiği nokta budur. Bu olay izlenen politikaların bir sonucudur. Her an her zaman tekrar buna benzer sorunlar çıkabilir. Böyle bir sorunun olabileceğini sürekli söylüyorduk.”

En son sistemin 2006’da çöktüğüne değinen Sakarya şöyle devam etti: “O sorun bu kadar büyük değildi. 13 il etkilenmişti. Ticari kaynaklı sebeple kendi enerjisini üreten santrallar sistemden çıkmıştı. Bu durumda Oymapınar HES devreye girmesi gerekiyordu. Ancak özel bir yatırımdı. Talimata rağmen devreye girmemesi nedeniyle sistem çökmüştü.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/-iste-elektrik-kesintisine-sebep-olan-o-santral_129864.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!