Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO'dan Akkuyu'da Çatlak İddiası için Bilgi Talebi

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Akkuyu Nükleer Santralı inşaatında reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluştuğu ve bu bölümlerin yeniden yapıldığına ilişkin haberler üzerine konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na yazı yazarak bilgi talebinde bulundu.

yapi.com.tr
EMO'dan Akkuyu'da Çatlak İddiası için Bilgi Talebi

Nükleer santralde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde “çatlak” oluştuğu iddia edilmişti. Türkiye Atom Enerji Kurumu'nun (TAEK) duruma müdahale ettiği ve çatlak olan bölüm ya da bölümlerin tümüyle kırıldığı ancak bu durumun da bir şeyi değiştirmediği ve bir kez daha çatlak oluştuğu belirtilmişti. Basında yer alan bu haberin ardından Elektrik Mühendisleri Odası bir açıklama yayınladı. "Ulusal basında 6 Mayıs 2019 tarihinde Mersin Akkuyu`da yapımı devam eden nükleer santral inşaatında, reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde iki kez çatlak oluştuğu ve bu bölümlerin kırılarak yeniden yapıldığına ilişkin haberler yer almıştır. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), kamuoyunda endişeyle karşılanan bu haberler üzerine konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak ve teknik analiz için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na başvurma kararı almıştır. EMO tarafından Bakanlığa gönderilen yazı ektedir" ifadelerin yer verildiği yazıda bakanlığın cevaplaması için bazı sorulara yer verildi.

EMO'dan yapılan açıklamanın tamamı:

Ulusal basında 6 Mayıs 2019 tarihinde Mersin Akkuyu'da yapımı süren nükleer santral inşaatında reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde "çatlak" oluştuğu, Türkiye Atom Enerji Kurumu'nun (TAEK) müdahalesiyle çatlak bölümün kırılarak yenilendiği ancak daha sonra tekrar çatlak oluştuğu ve sorunlu bölümlerde yeniden temel atıldığına ilişkin haberler yer almıştır. Bu kapsamda;

1- Söz konusu "çatlak oluştuğu" iddiası doğru mudur?
2- Eğer doğru ise ilk ne zaman oluşmuştur?
3- Bu durumun nedeni araştırılmış mıdır?

Sorularımızın yanıtlanmasını ve konuyla ilgili tarafımıza bilgi verilmesi hususunu saygılarımızla arz ederiz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emodan-akkuyuda-catlak-iddiasi-icin-bilgi-talebi_172519.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!