Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO 65 Yaşında!

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Oda'nın 65. kuruluş yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı.

yapi.com.tr
EMO 65 Yaşında!

"Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 65. kuruluş yılını kutlamaktadır. 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yasası'nın 1954 yılında kabul edilmesinin ardından TMMOB 1. Genel Kurulu 18-22 Ekim 1954 tarihleri arasında yapılmış, daha sonra da Elektrik Mühendisleri Odası kurulmuş ve Odamızı'n ilk genel kurulu 26 Aralık 1954'te gerçekleştirilmiştir.

Anayasa'nın verdiği yetkiyle meslek alanımızın düzenlenmesi, denetlenmesi ve kamu yararının gözetilmesi doğrultusunda 65 yıldan bu yana çalışmalar yapan EMO, bünyesinde elektrik, elektronik, haberleşme, kontrol ve biyomedikal mühendislerini barındırmaktadır. Gücünü sadece üyesinden alan EMO, mesleki alanları gereği tüm toplumu ve ülkenin gelişmesini ilgilendiren konularda yaşanan sorunların çözülmesi, teknolojik ilerleme ve gelişmenin sağlanması ile meslek etiği ve meslektaşlarının özlük hakları temelinde çalışmalar yürütmektedir.

EMO, mesleki alanlarımıza ilişkin sorunları, görüş ve önerilerini bilimin yön göstericiliğinde kamuoyuna sunmaktadır. Mesleki alanlarımızla ilgili dergi ve kitap gibi yayınlar çıkartmakta; kongre ve sempozyumlar düzenlemektedir. Ayrıca üyelerine yönelik meslek içi sürekli eğitimler gerçekleştirmektedir. Bünyesinde 10 ayrı mühendislik unvanı, 89 farklı iş alanı olan EMO bugün 14 şube ve 111 temsilcilik ile 66 bini aşkın üyeye hizmet vermektedir.

Mesleki faaliyet alanlarımız ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunlardan ayrı düşünülemez. EMO olarak 65. kuruluş yılımızda, mesleğimiz, meslektaşlarımız ve ülkemize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz.

Son yıllarda giderek derinleşen ekonomik kriz, mesleğimiz ve meslektaşlarımızı da yakıcı biçimde etkiliyor. EMO`nun 5 bin üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği "Kriz Mühendisleri Nasıl Etkiliyor?" konulu anket çalışmasının ilk sonuçlarına göre Oda üyesi mühendisler arasındaki işsizlik oranı yüzde 30'un üstüne çıkmıştır. Özellikle gençler ve kadınlar arasındaki işsizliğin giderek derinleştiğinin saptandığı anket, çok sayıda mühendisin asgari ücretin altındaki ücretlerle çalışmak zorunda kaldığını, iş yüklerinin daha da arttığını, üstelik maaşların da düzenli olarak ödenemediğini göstermiştir.

Mühendislerin düşük ücretler, esnek ve güvencesiz çalıştırılmasının önüne geçilmesi için acilen istihdam planlaması yapılmalı, bilimin rehberliğinde teknolojik gelişme ve kalkınmanın sağlanabilmesi için stratejik planlamaya gidilmelidir. Ekonomik krize karşı günübirlik ve geçici önlemler yerine kalıcı çözümler getirilmeli, Türkiye`nin bu krizden çıkabilmesi için özelleştirme ve serbestleştirmeye dayalı politikalar terk edilmelidir.

EMO, ilk günden bu yana onurlu çizgisinden ödün vermeden yoluna devam etmektedir. Bu süreçte birlikte ilerlediğimiz ancak artık aramızda olmayan değerli mücadele arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. EMO bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TMMOB ve bağlı odalarıyla birlikte mühendislik mesleğinin gelişimi ve bilimin kamu yararına kullanılmasında öncülük yapacak; meslek, meslektaş ve ülke sorunlarının çözümünün barış, özgürlük ve demokrasi uğruna mücadeleden geçtiği bilinci ile her zaman bu uğurdaki mücadelesini sürdürecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/emo-65-yasinda_176807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!