Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nde Yasaksız İnternet"

17 Mayıs Dünya Haberleşme ve Bilgi Toplumu Günü çerçevesinde EMO tarafından yapılan açıklamada; sektörün en büyük altyapı sağlayıcısı Türk Telekom'un mevcut durumu, Wikipedia yasağı gibi konulara dikkat çekildi.

yapi.com.tr
"17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nde Yasaksız İnternet"

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin (EMO), 17 Mayıs Dünya Haberleşme ve Bilgi Toplumu Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklaması şu şekilde:

"1865 yılında, 20 ülke tarafından Paris’te kurulan ve merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin kuruluş günü olan 17 Mayıs, Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada Dünya Haberleşme ve Bilgi Toplumu Günü olarak kutlanmaktadır.

Gelişmiş ve çağdaş ülkeler “bilgi toplumu”nun gerektirdiği olanakları ve yöntemleri toplumun her bir hücresine yerleştirme çabasındayken, ülkemiz internet yasakları, sosyal medyadaki paylaşımlar yüzünden yargılananlar, alt yapı yetersizliği, internetin pahalı olması ve sürekli denetim altına alınmak istenmesi, sektördeki kamu yanlısı olmayan yaklaşımlar ve politikalarla anılmaktadır. Bu yüzden de ülkemiz Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Bilgi ve İletişim Teknolojileri Gelişim Endeksi’nde ne yazık ki kendine ortalarda bir yer bulmakta ve bu sıralamada gittikçe arka sıralara gerilemektedir.

Türk Telekom’un özelleştirilmesi döneminde EMO’nun, sendikaların hukuki ve meşru mücadelesinin ne kadar haklı olduğu görülmektedir
Sektörün en büyük altyapı sağlayıcısı konumundaki Türk Telekom’un başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Yok pahasına satılan, mallarıyla, değerleriyle, kasasındaki parayla Oger Gruba satılan Türk Telekom bugün iflasın eşiğindedir. Türkiye’deki bir grup özel bankanın Lübnanlı Hariri ailesinin şirketi Oger Telekomünikasyon’a ait Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurması, Oger Şirketi’nin yüzde 55’lik hisseye teminat göstererek aldığı 4.5 milyar doların taksitini bile ödemeyip, yani Türk Telekom’un kasasını boşaltarak borçlarını yurttaşların sırtına yüklemesi, iletişim altyapısı sağlayan bir kuruluşun nasıl adım adım yok edildiğini göstermektedir.

Wikipedia Erişim Yasağı Kararının İçeriğini Türkiye’de Wikipedia’dan Okuyamazsınız!
En geniş bilgi kaynağı, internetin ansiklopedisi olarak da adlandırılan Wikipedia yasağı hala devam ediyor. Bilgiye erişim konusundaki yasaklamalar, iktidarın sırlarının dökülmesini engelleme girişimleri, yurttaşların bilgiye ulaşmasının engellenmesi, yönetenlerin seçtiği “hukukçuların” internetle ilgili olarak verdiği hukuk dışı yasaklama, erişime engelleme kararları 17 Mayıs Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu gününde Türkiye’de iletişimsizliğin son noktasıdır.

Diğer yandan ülkemizdeki internet yasakları, internete getirilmek istenen sansür uygulamaları özgür düşüncenin yaşama alanı bulduğu yeni mecraların iktidar tarafından yok edilmek istenmesi, “düşünce suçlarının” hâlâ yaygın olması -ki daha geçtiğimiz gün iki gazetecinin sudan bahanelerle gözaltına alınarak fotoğraf makinelerine el konulması-, Türkiye’nin nasıl bir karanlığa sürüklendiğini de gösteriyor.

İletişim ve haberleşme alanında ülkemizde düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun bağımsız olmaması ve sektörün düzenlenmesinde kamu yararı ve çıkarının gözetilmemesi sermaye gruplarının kasalarının dolmasına neden olmaktadır.

Yeni yatırımlarla geliştirilmesi ve teknolojik yeniliklerle desteklenmesi gereken temel iletişim ağının geleceğine ilişkin kaygılar artarken, yaşanan bu olumsuzluklar yurttaşlara hizmet kalitesinde düşüş ve pahalılık olarak yansımaktadır.

İnternete, en kolay yoldan, ucuz, yaygın ulaşmanın önünü açan yatırımların kamu eliyle, kamu yararına yapılması, özelleştirme yanlısı, sermayeye hazır kaynak aktaran politikaların terkedilmesi, sansürsüz, özgür ifadenin önündeki engellerin kaldırılması, internet üzerindeki yasakların yasaklanması her zamanki talebimizdir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/17-mayis-dunya-telekomunikasyon-ve-bilgi-toplumu-gununde-yasaksiz-internet_172797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!