Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

En Zengin 62 Kişi 3.5 Milyara Bedel!

İngiliz yardım kuruluşunun raporuna göre dünyadaki 62 “süper zengin”, dünya nüfusunun yarısı kadar servete sahip. Dünyanın yüzde 1’ini oluşturan 70 milyon kişi ise, geri kalan yüzde 99 kadar zenginleşecek!

yapi.com.tr
En Zengin 62 Kişi 3.5 Milyara Bedel!

Dünya liderlerinin katılacağı, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu öncesi eşitsizliklere dikkat çekmek isteyen İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Credit Suisse’in verilerinden yararlanarak hazırladığı raporun çarpıcı sonuçlarını açıkladı. Buna göre 62 “süper zenginin” serveti, dünya nüfusunun yarısından daha fazla!

Oxfam’ın raporunda, dünyada gelir dağılımındaki mevcut eşitsizliğin arttığına vurgu yapıldı. Rapora göre 2016 yılında dünyanın yüzde 1’lik nüfusuna denk gelen 70 milyon kişi, dünyanın geri kalan yüzde 99’undan (yaklaşık 7 milyar kişi) daha fazla servete sahip olacak. Bununla birlikte 62 “süper zenginin” toplam serveti, dünyanın nüfusunun en fakir olan yarısından daha fazla.

Yoksullar arttı

Bir yıl önce, dünya nüfusunun en fakir yarısının servetinin, 80 “süper zenginin” servetine karşılık geldiğini hatırlatan Oxfam, dünyanın en yoksul yüzde 50’sinin nüfusunun, 2010-2015 yılları arasında 400 milyon arttığını, ancak servetlerinin yüzde 41 (1 trilyon dolar) azaldığına dikkat çekti.

Aynı sürede, dünyanın en zengin 62 kişisine ait servetin, 500 milyar dolardan 1.76 trilyon dolara yükseldiğinin altını çizen Oxfam, bu zenginliğin bile, en azından cinsiyet açısından eşit dağılmadığını, söz konusu 62 kişinin 53’ünün “erkek” olduğunu vurguladı.

Geçen yıl Davos öncesi yayınladığı benzer raporda, hükümetlere eşitsizliğe son verilmesi çağrısı yapan Oxfam, “en zengin yüzde 1’lik kesimin toplam servetinin, dünyanın kalan yüzde 99’unun servetinden daha fazla olacağı öngörüsünde bulunmuştu. Bu öngörünün, beklenenden erken gerçekleşmesinin de düşündürücü olduğu belirtiliyor.

Oxfam, hükümetlere maaşlarda cinsiyet ayrımına son verilmesi, ilaçların ücretlerinin düşürülmesi ve tüketimden çok varlıkların vergilendirilmesi çağrısı yapıyor. Oxfam’a göre zenginler, offshore merkezlerdeki “vergi cennetleri”ni daha fazla kullanarak, daha az vergi öderken, toplumsal eşitsizliğin hafifletilmesinde kullanılabilecek gelirlerin de azalmasına yol açıyor. Dünyanın önde gelen 201 şirketinin 188’i, en az bir veya birkaç “vergi cenneti”nde varlık gösterdiği belirtiliyor.

ABD’liler çoğunluk

Dünyanın en zengin milyarderleri listesinin büyük bölümünde ABD’liler var. Nitekim 29 milyarderin 7’si, listenin başlarında. Almanlar ise 7 milyarder ile listenin ikinci sırasında.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, 79.2 milyar dolar ile en zenginler sıralamasında birinci olurken, 75 yaşındaki Meksikalı telekom imparatoru Carlos Slim onu izliyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 16., Amazon9’un kurucusu Jeff Bezos ise 15. sırada. İkisinin toplam serveti 68.2 milyar doları buluyor.

Dünyanın en zengin 9 kadınından biri olan ve Walmart’ın kurucusu Sam Walton’ın oğlu ile evlenen Christy Walton, 41.7 milyar dolar servetle zenginler listesinde 7. sırada. Kozmetik devi L’Oreal firmasının kurucusu Liliane Bettencourt ise 40.1 milyar dolar ile 10. sırada.

Davos’a daha çok göç ve iklim damgasını vuracak

Bu hafta başlayacak Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda, ağırlıklı olarak gelir eşitsizliğinden çok, göç ve iklim değişikliğinin tartışılması bekleniyor. Nitekim Dünya Ekonomik Forumu’nun araştırmasına göre siyasi, ekonomik ve çevresel tehditlerin artmasıyla dünya giderek daha tehlikeli bir yer haline dönüşüyor. “2016 Küresel Riskler” raporunda, en büyük risk göç olurken, iklim değişikliğinin de, büyük etki yaratma potansiyeli olduğu belirtiliyor. Suriye’den Güney Sudan’a küresel çapta çatışmalar yaklaşık 60 milyon insanı yerinden ederek, mülteci akımlarının 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yüzde 50 artmasına neden oldu. Bugünün dünyasının, “Soğuk Savaş”tan bu yana siyasi istikrarın en az olduğu dönemi yaşadığına dikkat çekilirken, özellikle Çin’in ekonomik büyümesine dair korkular, gittikçe daha sık ortaya çıkan aşırı hava koşulları, anketin 11 yıllık tarihinin en geniş çaplı risklerini oluşturdu.

Önceki yıllarda yapılan araştırmaların bir numaralı risk faktörü genelde ekonomik tehditler olurken, ilk kez geçen yıl devletler arası çatışmalar, listenin tepesinde yer almıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-zengin-62-kisi-3-5-milyara-bedel_142572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!