Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Enerji Arz Çeşitliliğinde Nükleer Güç Santrallerinin İstisnası Tabii ki Olamazdı''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral yapma konusunda çok kararlı olduklarını belirterek, ''Ok yaydan artık fırlamıştır, enerjide arz çeşitliliğinde nükleer güç santrallerinin istisnası tabii ki olamazdı''dedi.

yapi.com.tr / AA
''Enerji Arz Çeşitliliğinde Nükleer Güç Santrallerinin İstisnası Tabii ki Olamazdı''

Fotoğraf: Ecvet Atık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral yapma konusunda çok kararlı olduklarını belirterek, ''Ok yaydan artık fırlamıştır, enerjide arz çeşitliliğinde nükleer güç santrallerinin istisnası tabii ki olamazdı''dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile hükümetlerarası anlaşma çerçevesinde Rusya tarafından kurulan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş. (Proje Şirketi) tarafından ortaklaşa düzenlenen ''Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bilgilendirme Toplantısı'' Ankara Rixos Otelinde yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Yıldız, nükleer santral ile Türkiye'nin enerjide arz güvenliği çeşitliliği konusunda önemli bir karara imza attığını ifade etti. Yıldız, ''Enerji arz çeşitliliğinde nükleer güç santrallerinin istisnası tabii ki olamazdı. Modern bir Türkiye, dünyada söz sahibi olmaya çoktan geçmiş bir ülkenin her yönüyle modern olması gerekiyordu'' dedi.

Türkiye'nin doğalgaz ve petrol gibi birincil enerji kaynaklarının hemen hemen tamamını ithal ettiğine dikkati çeken Yıldız, toplamda enerjide dışa bağımlılık oranının da yüzde 70-72'ler seviyesinde olduğunu bildirdi. Yıldız, Türkiye'nin yılda yüzde 7-8 gibi büyüdüğü hesaba katıldığında ise her yıl ortalama 4-5 bin Megavat (MW) santrale ihtiyaç bulunduğunu, Akkuyu'da yapılacak santralin de Türkiye'nin sadece bir yıllık büyümesine karşılık gelen bir rakam olduğunu kaydetti.

Türkiye'de son 40-50 yılda 4 defa nükleer santral yapma teşebbüsünde bulunulduğunu, fakat bunların hiçbirinde şu anda gelinen aşamaya gelinemediğini kaydeden Taner Yıldız, bugünkü yapılan toplantının da ilk olduğunu söyledi.

''Tek noktaya kilitlenmemiz gerekiyor''

Nükleer santral projesinin sorunsuz ve en kısa zamanda gerçekleştirilebilmesi için kamuda ortak bir dilin tesis edilmesi ve tek noktaya kilitlenilen bir işlem yapılabilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Yıldız, kamudan topluma kadar nükleer santral kültürünün hep beraberce öğrenileceğini bildirdi.

Nükleer santralin baz yük denilen bir tabana oturtulduğunu, üzerine devreye girip çıkan yenilenebilir enerji kaynaklarının oturtulacağını söyleyen Enerji Bakanı, ''Nükleer santralle alakalı oluşturulacak kamuoyu, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarıyla oluşturulacak kamuoyu ile birbirine paraleldir'' diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-arz-cesitliliginde-nukleer-guc-santrallerinin-istisnasi-tabii-ki-olamazdi_85837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!