Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Kullanımı Bayramlarda Dip Yaptı

İstanbul’da elektrik tüketimi iki bayramda dip yaptı, rekor 26 Ocak günü karla geldi

yapi.com.tr
Enerji Kullanımı Bayramlarda Dip Yaptı

BEDAŞ'ın verilerine göre 2016 yılında İstanbul Avrupa Yakası'nda elektrik tüketimi 26 Ocak günü 93 milyon kilovatsaat ile zirve noktasını gördü. 2016’da bayram tatilleri 9 güne çıkınca Ramazan ve Kurban bayramlarında ise dip yaptı. En düşük tüketim Ramazan Bayramı’nın ikinci günü yani 6 Temmuz tarihinde yaşandı.

İstanbul Avrupa Yakası’nda 4,8 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), 2016 yılı toplam tüketim rakamı, rekor ve dip noktalar ile yeni bağlantı sayılarını içeren özel bir çalışma hazırladı. BEDAŞ’ın rakamlarına göre 2016’da İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi, 2015’e göre yüzde 1,6’lık bir artışla 25 milyar 298 milyon kilovatsaatten (kWh), 25 milyar 710 milyon kWh’ye ulaştı. Yıl içinde tüketim rekoru 26 Ocak Salı günü kırıldı. Söz konusu tarihte İstanbul’u etkisi alına alan kar yağışı ile birlikte Avrupa Yakası’na elektrik tüketimi patlama yaparak günlük 93 milyon kWh ile yılın zirve noktasını gördü.

Zirveye göre tüketim yüzde 54,3 düştü

2016’da Ramazan ve Kurban Bayramı’nın hafta başına denk gelmesiyle tatil süreleri 9 güne kadar çıkınca adeta boşalan İstanbul’da elektrik tüketime de dip yaptı. Yılın en düşük tüketim rakamı Ramazan Bayramı’nın ikinci günüde yaşandı. 6 Temmuz Çarşamba günü elektrik tüketimi 42,5 milyon kWh ile en düşük seviyeyi gördü. Zirve nokta olan 26 Ocak 2016 tarihi baz alındığında yüzde 54,3’lük bir düşüş gözlendi. Yılın ikinci en düşük tüketimi ise Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 12 Eylül 2016 tarihinde yaşandı. O gün toplam tüketim sadece 43,3 milyon kWh’ye ulaşabildi.

En fazla yeni abone Esenyurt'tan

Ayda 20-25 bin yeni yapının elektrik dağıtım hizmetine dahil olduğu İstanbul Avrupa Yakası’nda yıl içinde en yüksek bağlantının yapıldığı yer ise Esenyurt oldu. 1. Bölge olarak ifade edilen bu bölgede yıl içinde toplam 80 bin 174 yeni yapı elektrik dağıtım hizmeti almaya başlarken, bunun yüzde 58,9’una denk gelen 47 bin 250’si Esenyurt’tan geldi. Onu 14 bin 968 ile Küçükçekmece ve 11 bin 635 ile Beylikdüzü izledi. En az yeni yapı aboneliği ise 2’şer abonelik ile Beyoğlu ve Mimarsinan’da görüldü.

ETİKETLER: Elektrik Bedaş
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-kullanimi-bayramlarda-dip-yapti_156012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!