Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide Liberalleşme GSYİH'yi İlave 42 Milyar Lira Arttıracak

Enerjide Liberalleşmenin Türkiye'ye Etkisi Raporu: ''Türkiye'de enerji sektöründeki liberalleşmenin GSYİH'de 2019'a kadar ilave 42 milyar liralık artış yaratması bekleniyor''. EPDK Başkanı Köktaş: ''Enerji piyasalarını tam anlamıyla serbestleştiren ülkelerin ekonomilerinde verimlilik ve rekabet artmakta ve fiyatlar ucuzlamakta''

yapi.com.tr / AA
Enerjide Liberalleşme GSYİH'yi İlave 42 Milyar Lira Arttıracak

Enerji Ticareti Derneği tarafından düzenlenen 'Enerji Piyasasının Liberalleşmesinin Türkiye Ekonomisi Üzerindeki Etkileri' konulu basın toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla JW Marriott Otelde düzenlendi. Alman danışmanlık şirketi PwC'ye Enerji Ticareti Derneği'nce hazırlatılan raporun sunumu PwC Temsilcisi Folker Trepte tarafından yapıldı.

Türkiye'de elektrik için güçlü bir talebin olduğunu ve bu talebin her geçen gün arttığını belirten Trepte, TEİAŞ ve kamudan alınan diğer bilgilere göre yeni yatırımların gerekli olduğu sonucuna ulaşıldığını söyledi. Raporun sonuçlarına göre, enerji alanında ileriki 20 yılda 160 milyar dolar yatırımın gerekliliğinin söz konusu olduğunu aktaran Trepte, ''Türkiye'de büyük bir enerji talebi var. Bunun liberalleşen piyasada nasıl yapılacağı oldukça önemli. Burada hem elektrik hem de gaz için arz güvenliği öne çıkıyor. Yatırırım güvenliği sağlaması ve bunun yasal bir çerçeveyle yapılması lazım'' dedi.

Liberalleşen enerji piyasasında çevresel duyarlılığın gözardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Trepte, özellikle karbon salınımı başta olmak üzere çevre temelli bir bakış açısının oluşması gerektiğini söyledi. Trepte, Türkiye'nin enerji alanında tüm bölgeye yönelik bir merkez haline geleceğini ve çevresindeki ülkelere örnek olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Elektrik piyasalarında yapılanlardan daha da ileri gidilmeli, özelleştirmeler daha da arttırılmalı. Gaz piyasasında ise daha liberal bir piyasa ortamı oluşturulmalı. Çünkü, bu daha fazla seçeneği oluşturacak. Zaten raporla, makro ekonomik göstergelerin liberalleşme öncesi ve sonrasında değiştiğini gözlemledik. Türkiye'de enerji sektöründeki liberalleşmenin GSYİH'de 2019 yılına kadar ilave 42 milyar liralık artış yaratması bekleniyor. Aynı şekilde yatırımlarda da yüzde 4,5 lik bir artış oluyor ki bunun parasal karşılığı da 26 milyar lira olarak öngörülüyor. Bunun da 11,5 milyar liralık kısmının, enerji sektöründe talebe karşılık yapılacağının sonucuna ulaştık.''
    
Trepte, enerji sektöründeki liberalleşmenin ardından vasıflı iş gücünün istihdamında yüzde 3,1, vasıfsız iş gücünün istihdamında ise yüzde 3,4'lük artış öngörüldüğünü aktardı.
    
''Rapor borsasının kurulmasına ivme katacak''
    
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş da sektörde öngörülebilirlik ve şeffaflığın sağlanması için EPDK tarafından gerçekleştirilen işlerin, enerji piyasasındaki serbestleşmenin tüm boyutlarıyla olumlu sonuçlar doğurmasına hizmet verdiğini söyledi. Enerji Ticareti Derneği analizinde daha önce liberalleşmiş olan piyasalardaki gözlemlere dayanarak, Türkiye doğalgaz piyasasında tedarikçiler arasındaki rekabet ve kaynakların çeşitlenmesiyle doğalgaz fiyatlarının yaklaşık yüzde 20 azalacağının tespit edildiğini belirten Köktaş, şöyle konuştu:

''Enerji piyasalarını tam anlamıyla serbestleştiren ülkelerin ekonomilerinde verimlilik ve rekabet artmakta ve fiyatlar ucuzlamakta. Piyasanın tam olarak liberalleşmesi sonucunda Türkiye'nin GSYİH düzeyi liberalleşmenin olmadığı senaryoya göre 2019 itibariyle yüzde 2,6 artacak. Bu oran, 2019 yılı için GSYİH'de 42 milyar lira mutlak artış anlamına gelmekte. Konunun istihdam ve yatırım boyutlarındaki olumlu sonuçlarına değinmeden bu rapora ilişkin şu önemli sonucu çıkardığımızı belirtmek isterim. Birincisi bu tür araştırmaların vardığı sonuçlar ülkemizde enerji borsasının kurulmasına yönelik sürdürülmekte olan çalışmalara ivme katacak. İkincisi, ana mesaisini enerji piyasalarımızdaki serbestleşme çalışmaları oluşturan Kurumumuz, bu olumlu tablonun tesisi için bundan sonra daha büyük bir azimle çalışacak.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-liberallesme-gsyihyi-ilave-42-milyar-lira-arttiracak_90871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!