Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EPDK Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Tüm Mevzuatı Tamamladı

Türkiye çapında lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya satmak için tesis kurmak isteyenler için sisteme nasıl bağlanacaklarına dair usul ve esaslar belirlendi. Böylece EPDK, lisanssız elektrik üretimine ilişkin tüm mevzuatı tamamlamış oldu.

yapi.com.tr / AA
EPDK Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Tüm Mevzuatı Tamamladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), konuyla ilgili 6 Haziran 2012 tarihli Kurul toplantısında aldığı, Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistemine Bağlantı Anlaşması ile Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistem Kullanım Anlaşması'nın kabul edilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.
    
Buna göre, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında elektrik üretim tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler ile dağıtım şirketleri arasında bağlantı anlaşması imzalanacak. Üretici, bağlantı noktasına anlaşma gücünün üzerinde elektrik veremeyecek. Üreticinin anlaşma gücünü ihlal etmesi durumunda dağıtım şirketi ihlalin giderilmesi için bildirimde bulunarak 15 günlük ihlali giderme süresi verecek ve ilgili yaptırımı uygulayacak.
    
Dağıtım şirketi, üreticinin anlaşma gücü üzerinde elektrik enerjisi vermesini önlemek amacıyla otomatik enerji kesme sistemleri tesis edebilecek. Dağıtım şirketinin EPDK tarafından onaylı tarifesindeki yönteme göre hesaplanan bağlantı bedeli üretici tarafından dağıtım şirketine ödenecek.
    
EPDK'nın geçen yıl yürürlüğe giren Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliği ile kurulu gücü azami 500 kilovat enerji (kWe) olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinde üretim yapacak gerçek ve tüzel kişiler lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutulmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/epdk-lisanssiz-elektrik-uretimine-iliskin-tum-mevzuati-tamamladi_100744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!