Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

KKTC'ye Yeni Kadastro

Ercan Havaalanı İhalesi için Teklif Kabulü Başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC)Ercan Havaalanı-nın işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi için açılan ihalede teklif kabulüne bugün başlandı. İhalede 90 gün süreyle teklif kabul edilecek ve son gün 27 Ağustos saat 10.00 olarak duyuruldu. Merkezi İhale Komisyonu'nca yürütülecek ihalenin şartnamesi Gelir ve Vergi Dairesi'ne

yapi.com.tr / AA
Ercan Havaalanı İhalesi için Teklif Kabulü Başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Ercan Havaalanı'nın işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi için açılan ihalede teklif kabulüne bugün başlandı. İhalede 90 gün süreyle teklif kabul edilecek ve son gün 27 Ağustos saat 10.00 olarak duyuruldu. Merkezi İhale Komisyonu'nca yürütülecek ihalenin şartnamesi Gelir ve Vergi Dairesi'ne yatırılacak 50 bin TL karşılığında KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınabilecek.
    
Geçici teminatın 1 milyon ABD Doları olduğu Ercan ihalesinde, geçici teminat süresi de en az 1 yıl olacak.
KKTC'deki gazetelerde yayımlanan ihale ilanı, Merkezi İhale Komisyonu'nun www.kktcihale.net adresli web sitesinde de yer aldı. Ekler hariç ihale şartnamesinin bir bölümü de web sitesinde yayımlandı.
    
Ercan'ın görünümü değişecek
    
1977 yılında inşa edilen ve birkaç kez yapılan tadilat projeleriyle bugünkü halini alan Ercan Havaalanı için açılan ihale, KKTC'de Özelleştirme Yasası'nın geçtiğimzi aylarda yürürlüğe girmesinden sonraki ilk özelleştirme ihalesi niteliği taşıyor. İhaleyi kazanacak firmanın uygulayacağı proje, Başbakan İrsen Küçük'ün de katıldığı basın toplantısıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner tarafından dün açıklanmıştı.

Yıllık yolcu kapasitesinin en az 5 milyona çıkarılması hedeflenen yeni Ercan projesi ihalesini kazanacak firma, yapacağı yatırımlarla birlikte 25 yıl boyunca havaalanını işletecek ve karşılığında da devlete ciro paylaşım bedeli ödeyecek. Firmanın, yatırımları gerçekleştirmek için 4 yıllık süresi olacak.

İhale şartnamesine göre, ihaleye ancak uluslararası havaalanı işletmeciliği deneyimi olan firmalar katılabilecek. Ancak ihaleyi kazanacak firma, en az yüzde 10-luk payla KKTC'den bir ortak bulmak zorunda.
    
Ercan Havaalanı, hazırlanan projenin hayata geçmesiyle yepyeni, çağdaş bir görünümle uluslararası havaalanı niteliği kazanacak. Yeni Ercan'da brüt alan 152 bin metrekareye çıkacak, yeni apron, yollar, 62 check-in bankosu, 24 pasaport kontrol noktası, 8 körük yanında otoparklar yapılacak. Yeni terminal binası yapılmasıyla şimdiki bina kargo terminaline dönüştürülecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ercan-havaalani-ihalesi-icin-teklif-kabulu-basladi_91931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!