Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beklenen Olmadı; Fed Faiz Oranını Değiştirmedi

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını uluslararası gelişmeleri gerekçe göstererek mevcut seviyesinde tutma kararı aldı

yapi.com.tr / AA
Beklenen Olmadı; Fed Faiz Oranını Değiştirmedi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 günlük kritik eylül toplantısı sona erdi. FOMC üyeleri, küresel piyasalarda nefeslerin tutulmasına neden olan toplantıda faiz oranlarının yüzde 0 ila 0,25 aralığında sabit tutulması kararını oy çokluğuyla alırken, Fed Başkanı Jeffrey Lacker'ın karşı oy kullandığı belirtildi.

Toplantının karar metninde faiz artışının ertelenmesine gerekçe olarak uluslararası gelişmeler gösterilirken, şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemdeki küresel ekonomik ve finansal aktiviteler, ekonomik aktiviteyi görece sınırlayabilir ve kısa dönemde enflasyon üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratabilir. Komite, ekonomik aktiviye yönelik risklerin ve işgücü piyasasının neredeyse dengelendiğini düşünüyor, ancak uluslararası gelişmeleri de izlemeye devam ediyor".

Fed, ekonomik tahminlerini revize etti

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahminini yüzde 1,8 ila 2 aralığından yüzde 2,1'e yükseltti. Fed'in gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 2,4 ila 2,7 aralığından, yüzde 2,3'e revize edildi. Fed, bununla birlikte bu yıla ilişkin enflasyon beklentisini yüzde 0,6 ila 0,8 aralığından yüzde 0,4'e düşürürken, gelecek yıla ilişkin beklentisini yüzde 1,7 olarak belirledi. Öte yandan, işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 5,2 ila 5,3 aralığından yüzde 5'e düşürülürken, gelecek iki yıla yönelik tahminler sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 5,1'den yüzde 4,8'e çekildi.

Projeksiyonlarda en çok dikkat çeken nokta, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranına yönelik beklentilerinde yapılan aşağı yönlü revizyondu. Buna göre, üyeler faiz oranlarının, yıl sonu itibariyle yüzde 0,675 yerine yüzde 0,375'e yükselmesini bekliyor.

Diğer taraftan, faizlerin bu yıl artırılmaya başlanmasını destekleyen üye sayısının 15'ten 13'e düştüğü görüldü.

Yellen: Daha Fazla Veri Görmek İstiyoruz

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 gün süren toplantısının ardından alınan kararları değerlendiren Fed Başkanı Janet Yellen de Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker haricindeki FOMC üyelerinin faiz artışı için gerekli şartların sağlanmadığı yönünde oy kullandığını belirterek enflasyona dikkat çekti. Yellen, enflasyonun orta vadede işgücü piyasasındaki iyileşmeye paralel olarak yüzde 2 hedefine yaklaşacağı öngörüsünde bulundu.

Başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelere yönelik endişelerle ortaya çıkan küresel piyasalardaki dalgalanmanın, ABD ekonomisini olumsuz etkileyebileceğine işaret eden Yellen, "Finansal gelişmelere ve piyasalardaki türbülansa karşılık vermek politikamızın bir parçası değil. Ancak, bunların neden kaynaklandığına ve ABD'yi nasıl etkileyeceğine bakıyoruz ve daha fazla veri görmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

"Üyelerin çoğu, bu yıl içinde faiz artışı istiyor"

Diğer taraftan, 17 üyeden 13'ünün son gelişmelere rağmen faiz artışına bu yıl başlanması yönünde görüş bildirdiğinin altını çizen Yellen, şunları kaydetti:

"Üyelerin çoğu, ekonomik şartların federal fonlama oranının bu yıl içinde artırılmasını uygun kılacağını düşünmeye devam ediyor. Ancak, 4 üye şu an bu şartların gelecek yıl ya da daha sonrasına kadar oluşmayacağını öngörüyor. Faiz oranlarına yönelik ortalama projeksiyonlar ise 2016 sonu için yüzde 1,5, 2017 sonu için yüzde 2,5 ve 2018 için yüzde 3,5 olarak belirlendi, bunlar haziran ayındaki tahminlerden yaklaşık yüzde 0,25 daha düşük".

Yellen, ayrıca destekleyici para politikasının ekonomideki iyileşmeye rağmen sürdürülmesinin ekonomide aşırı ısınmaya ve enflasyonun hedefi aşmasına neden olacağını söyledi.

"Ekim toplantısı olasılıklar arasında"

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yellen, ekimde yapılacak FOMC toplantısına yönelik bir soru üzerine, faiz artırma kararının komitenin her toplantısında alınabileceğini bildirdi. Yellen, "Daha önce vurguladığım gibi, eğer faiz artışına ekim toplantısında başlamaya karar verirsek, bir basın brifingi düzenleriz. Dolayısıyla, ekim toplantısı olasılıklar arasında kalmaya devam ediyor. Gelecek finansal ve ekonomik gelişmelere bakacağız ve ABD ekonomisinin iyi durumda olduğundan emin olmaya çalışacağız" diye konuştu.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 27-28 Ekim'de düzenlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beklenen-olmadi-fed-faiz-oranini-degistirmedi_134113.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!