Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erteleme için "Kritik Rakam:9"

İstanbul’a yapılacak dünyanın en büyük havalimanının 3 Mayıs’ta yapılacak ihale tarihinde erteleme gündemde...

yapı.com.tr
Erteleme için "Kritik Rakam:9"

İhaleye katılmak için şartname alan 16 firmanın 5'inden erteleme talebi gelirken, bu taleple başvuran firma sayısının "yarıdan 1 fazla"ya ulaşması halinde erteleme kararı sözkonusu olacak. Böylece süre uzatımına yolaçacak kritik koşul da belirlenmiş oldu. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, ihale tarihinde erteleme isteyen firma sayısının 9'a çıkması halinde, ihalenin 2 ay ertelenmesi üzerine plan yapıldı. Böyle bir durumda 3 Mayıs'taki ihale Temmuz başına ertelenecek.

Bakan Yıldırım'ın "yoğun talep" kıstası: 9 firma

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önceki akşam gazetecilerle biraraya geldiği toplantıda, 3. havalimanıyla ilgili erteleme taleplerine değindi. Yıldırım, "İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı ihalesi için 16 firmanın şartname almış olması iyi bir şey. Bizim hedefimiz en azından 3 tane sağlam teklif olması. İhale tarihinde şu anda erteleme söz konusu değil. Şu ana kadar 16 firmadan 5’i süre uzatımı konusunda talepte bulundu. Yoğun bir şekilde aynı talep gelirse, ona göre değerlendirilir" dedi. Bakan Yıldırım'ın "yoğun talep" kıstasının ne olduğu ise daha sonra anlaşıldı.

"4 firmanın daha başvurması düşük olasılık değil"

Bakanlık ve DHMİ'nden edinilen bilgilere göre ihaleyle ilgili erteleme talepleri, şartname alan en büyüklerden geldi. Toplam 16 firmanın 5'i süre uzatımı istedi. Bunlar arasında Sabancı, Limak gibi devler olduğu, bunların dışında da yabancı şirketlerin büyük sıkıntı yaşadığı belirtildi. Yetkililer, toplam 16 firma arasından, süre uzatımı isteyen firma sayısının "yarıdan 1 fazlaya", yani 9'a ulaşması için 4 firmanın daha başvurması gerektiğine dikkat çekti. Yetkililer bu durumun "düşük bir olasılık olmadığına" da vurgu yaptı.

DHMİ'ne soru yağmuru

Öte yandan DHMİ'nin firmalardan şartnameyle ilgili gelen sorulardan kafasını kaldıramadığı, firmalardan şartname içeriğine ilişkin günde en az 10 soru geldiği vurgulandı. Soruların özellikle yabancı firmalardan geldiği belirtildi. İhale şartnamesinin sadece Türkçe hazırlandığını hatırlatan kaynaklar, ihaleye girecek olan yabancı şirketlerin bazılarının Türkçe şartnameyi daha henüz İngilizceye çevirebildiklerini belirtti. Ancak çeviri sürecindeki meselenin, şartnamenin içeriğiyle ilgili tartışmalı değerlendirmeleri önlemek olduğu ve bunun için DHMİ'ni soru yağmuruna tuttukları kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erteleme-icin-kritik-rakam9-_105241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!