Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eski Orman Bakanına '17 Ağustos' Tazminatı

Eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, müteahhitti olduğu Sosyal Güvelik Kurumu (SGK) lojmanlarının 17 Ağustos depreminde yıkılması sonucu ölen 5 memur için tazminat ödemeye mahkûm oldu. Ölen memurların ailelerine tazminat ödeyen SGK, yaptığı ödemeyi Taranoğlu ile birlikte yargılanan isimlerden tahsil edecek.

yapi.com.tr
Eski Orman Bakanına '17 Ağustos' Tazminatı

1999 yılındaki 17 Ağustos depreminde Adapazarı’nda bulunan SGK (eski SSK) lojmanları da yıkıldı. Söz konusu yerde 5 memur yaşamını yitirdi. Bir yandan sorumlular hakkından ceza davası açılırken, diğer yandan memur aileleri SGK’ya karşı idare mahkemesinde tazminat davası açtı. SGK, yapılan yargılama sonrası memur ailelerine tazminat ödedi.

Kurum, yaptığı ödemenin lojmanı inşa eden kişilerin kusuru nedeni ile ortaya çıktığına işaret ederek yeni bir dava açtı. Kurum, 2009 yılında Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, memur ailelerine ödediği tazminatın rücu edilmesi için dava açtı. Dava, lojmanın müteahhitti eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, Mehmet Nuri Paker, inşaat mühendisi Nalan Tercan Solak, Mustafa Güner ve Mehmet Burç ile Adapazarı Belediyesi’ne karşı açıldı.

Yargıtay ilk kararı bozdu

Mahkeme bir yıl sonra verdiği kararla davayı reddetti. SGK avukatı kararı temyiz etti. Dosyaya bakan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi yerel mahkeme kararını yerinde görmeyerek bozdu.

‘Deprem bu, yıkım kaçınılmaz’

Bozma kararı sonrası bir kez daha dosyaya bakan Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi daha önce verdiği ret kararında direndi. Mahkeme direnme kararına gerekçe olarak ise, depremde oluşan yıkımın kaçınılmaz olduğu, öte yandan her aşamasında kontrol edilen binaların, standartlara uygun yapılmamış olması halinde teslim alınmayacağına işaret etti.

‘Adalete uygun karar verilmeli’

Mahkemenin kararında direnmesi sonrası SGK avukatı bir kez daha Yargıtay’ın yolunu tuttu. Bu kez dosyaya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu baktı. Kurul, 17 Ağustos depreminin Türkiye tarihinin en yıkıcı depremi olduğu, yüzbinlerce binanın yıkıldığı, 16 milyonu aşkın insanın bu durumdan etkilendiğine işaret ederek “Adalete uygun karar verilmesi gereklidir” diyerek yerel mahkeme kararını bir kez daha bozdu.

Kusur durumlarına göre tahsilat

Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre geçtiğimiz günlerde taraflara tebliği edilen karar sonrası dosya, bir kez daha Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne döndü. Mahkemenin, davalıların sorumlukları göz önüne alarak, SGK’nın talep ettiği 160.250 TL’yi yasal faizi ile davalılara ödetmesi bekleniyor. Öte yandan 5 memurun ölümü ile ilgili açılan ceza davasında ise M. Nuri Paker ve Nalan Tercan ile dönemin Bayındırlık Bakanlığı İl Müdürlüğü görevlileri Mustafa Güner ve Mehmet Burç 4'er yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-orman-bakanina-17-agustos-tazminati_133044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!