Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eskişehir Modern Sanat Müzesi İşte Böyle Olacak!

Kengo Kuma & Associates, inşaatı halen süren Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Sanat Müzesi’nin ilk görsellerini paylaştı.

yapi.com.tr
Eskişehir Modern Sanat Müzesi İşte Böyle Olacak!

Geleneksel ahşap Osmanlı evlerinin ölçek ve malzemesinden ilham alınan müze, içinde bulunduğu sokak silüetine entegre olarak şehrin yeni kültür merkezine dönüşmeyi hedefliyor. Mimarizm'in haberine göre, yeni müze, kıvrımlı dar sokakların ve üst katları konsol üzerinde yükselen tarihi Osmanlı evlerinin bulunduğu Odunpazarı mahallesinde yer alıyor.

Mimarlar tasarımını “Kentsel ölçekte bir mimari yaratmak için küçük kutuların üst üste yığıldığı bir tasarım stratejisi kurguladık. Üst üste yığılmış farklı ölçülerdeki kutular, etraftaki evlerin ölçeğini yansıtıyor ve strüktürün merkezine doğru yükselerek adeta bölgenin yeni kültür merkezi olduğunu herkese ilan ediyor” şeklinde açıklıyor.

Bina içindeki farklı hacimlere sahip galeri mekânları sergileme için esnek olanaklar sunuyor. Zemin katta yer alan kutu şeklindeki büyük sergi alanları geniş ölçekli sanat enstalasyonlarına ayrılmış. Üst katta bulunan küçük ölçekli mekanlarda ise özel sergiler düzenleniyor. Ahşap bloklardan oluşan merkezdeki atrium, tüm katları birbirine bağlayarak çatı penceresinden içeri süzülen gün ışığının tüm binaya yayılmasını sağlıyor.

Şu anda inşaatı süren müze projesinin açılış tarihi henüz açıklanmış değil.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehir-modern-sanat-muzesi-iste-boyle-olacak_158336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!