Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eskişehir, Bina Verimliliği Hızlandırıcı Platformu'nun Üyesi Oldu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler'in de içinde yer aldığı Birleşmiş Milletler'in "Herkes için Sürdürülebilir Enerji Programı" (SE4ALL) kapsamında bina verimliliği hakkında kurduğu uluslararası bir platformun üyesi oldu.

yapi.com.tr
Eskişehir, Bina Verimliliği Hızlandırıcı Platformu'nun Üyesi Oldu

6 Haziran 2016 tarihinde Kopenhag’da düzenlenen Global Green Growth Forum – 3GF Konferansı’nda 2030’a kadar enerji oranlarını ikiye katlamayı hedefleyen ‘BM Herkes için Sürdürülebilir Enerji Programı’nın bir parçası olan BEA ortaklığına katılan yeni 12 şehir duyuruldu. Arap Emirliği, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Kolombiya gibi ülkelerden de şehirlerin katıldığı platformda Eskişehir, bu ortaklıkta yer alan Türkiye’den tek şehir oldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin de dahil olduğu platform kapsamında ortak şehirlerden bina verimliliği alanında bir politika geliştirmeleri, projeyi hayata geçirmeleri ve yapılan çalışmalar neticesinde ne kadarlık bir enerji tasarrufu sağlandığını takip etmeleri bekleniyor. Proje ile hastaneler, okullar, kamu binaları gibi binaların iyileştirilmesi; yeşil bina sertifikasının verilmesi ya da binalarda kullanılan enerji temel değerlendirmesi gibi faaliyetlerin teşvik edilmesi hedefleniyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu 23 katılımcı şehir; BEA kapsamındaki 30 işletme, hükümet ve binalarda enerji verimliliği konusunda uzmanlaşmış teknik uzmandan oluşan küresel bir ağa erişim imkanına sahip olacak. Binalarda yapılan iyileştirmeler neticesinde enerji maliyetlerinin de düşürülmesi beklenen proje ile Eskişehir, bina verimliliği hakkında politika geliştirme ve projelerin uygulanmasında da uzmanlardan teknik destek alacak.

Kopenhag’daki konferansta konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen; dünya da gelişmiş ülkelerin kendi enerjisini üreten yeşil, doğayla iç içe binalar ve şehirler inşa ettiğine dikkat çekti. Alt yapı çalışmaları devam eden bina verimliliği projeleriyle, Eskişehir’in tıpkı Avrupa kentlerinde olduğu gibi insanların yaşam alanlarının daha rahat ve üretken hale geleceğini belirtti.

Bina verimliliği üzerine Birleşmiş Milletler'in kurduğu uluslararası platformun yöneticisi ve WRI Ross Center for Sustainable Cities'in Bina Verimliliği Girişimi Yöneticisi Jennifer Layke, Danimarka'da düzenlenen 3GF Konferansı'nda Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'le bir araya geldi. Eskişehir’in de içinde bulunduğu 12 yeni üye şehri ilan etmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Layke, “Dünyadaki enerji tüketiminin üçte biri, sera gazı emisyonunun dörtte biri binalardan kaynaklanmaktadır. Bina verimliliği, ekonomiye fayda sağlarken aynı zamanda sera gazı emisyonunu düşürebilmek için en uygun maliyetli çözümlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Bu uluslararası platform ile yerel yönetimlerin bina verimliliği hakkında politika geliştirmesine ve daha verimli binalara sahip olmasını hedefliyoruz. Bu sayede, enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra iklim değişikliğinden hava kirliliğine ve halk sağlığına, kentsel sorunların çözümüne katkı bulunacağımıza inanıyoruz” dedi.

Katılan yeni şehirler

1.         Belgrad, Sırbistan

2.         Bogotá, Kolombiya

3.         Coimbatore, Hindistan

4.         Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

5.         Eskişehir, Türkiye

6.         Medellín, Kolombiya

7.         Porto Alegre, Brezilya

8.         Rajkot, Hindistan

9.         Riga, Letonya

10.       Santa Rosa, Filipinler

11.       Shimla, Hindistan

12.       Tshwane, Güney Afrika

 

Platform hakkında önemli bilgiler:

•          Dünyadaki enerji tüketiminin üçte biri, sera gazı emisyonunun da dörtte biri binalardan kaynaklanmaktadır.

•          Bina verimliliği politikaları, yeni ve mevcut binalardaki enerji talebini yüzde 25-50 düşürebilir.

•          Building Efficiency Accelerator (BEA) Platformu (Bina Verimliliği Hızlandırıcı Platformu), yeni ve mevcut binalardaki enerji talebinin düşürülmesinde yerel yetkililere destek verecek, binaları iyileştirmek adına yerel seviyede işbirliği ve planlama yapacak. Enerji maliyetlerini düşürerek insanlara daha konforlu ve verimli yaşam alanları sağlayacak.

•          Eskişehir, dünya çapında 23 kurum ve kuruluşla birlikte çalışılan BEA Platformu’na katılmış olan 12 yeni şehirden birisi oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eskisehir-bina-verimliligi-hizlandirici-platformunun-uyesi-oldu_145096.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!