Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Esnaf ve KOBİ'ler Zor Durumda

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, esnaf ve KOBİ'lerin zor durumda olduğunu öne sürerek, esnafın borcunu borçla kapattığını bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Esnaf ve KOBİ'ler Zor Durumda

Nurettin Özgenç yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de KOBİ tanımına giren kayıtlı 3,5 milyona yakın işletmenin olduğunu belirterek, bunların çoğunun mikro ve küçük işletmelerden oluştuğunu, KOBİ’lerin kredilerden aldığı pay oranı geçmiş yıllara göre artış gösterse de hak etiği düzeye çıkmadığını ifade etti.

Ekonomilerin başarısının, sadece büyük firmanın varlığı ile ölçülmemesi gerektiğine vurgu yapan Özgenç, şunları kaydetti:

"Ülke ekonomisinin omurgasını oluşturan KOBİ'ler de hatırlanmalı. Keza KOBİ'ler hükumetin sunduğu destek ve teşviklerden yeterince yararlanamıyor, mali destek ve teşvikler genellikle büyük yatırımlara yönlendiriliyor. Dolayısıyla Biz KOBİDER olarak KOBİ'lere yönelik 2008 yılı sonlarına doğru başlatılan sıfır faizli can suyu kredisi desteği uygulamasının devam etmesini bekliyoruz. Zira 100 bin KOBİ için 2011 yılı nisan ayında açıklanacağı duyurulan 3-4 milyarlık liralık destek kredisinin şuana kadar uygulamaya geçirilmemesini anlamış değiliz. Kaldı ki, 2009 ve 2010 yıllarında 100 bin KOBİ'ye 25 ve 30 bin liralık bir destek paketi açıklandığını, bu desteklerin piyasalara olumlu yansıması olduğu ekonomik çevrelerin malumudur."

Özgenç, esnafın finans ve esnaf kefalet kuruluşlarından çektiği krediyle vergi borcunu, banka borcunu kapattığın ileri sürerek, "Aynı şeklide dükkan kirası elektrik su telefon borçlarını borçlanarak ödüyor. Borcu borçla kapatıyor. Dolasıyla esnaf ödemelerde zorluk çekiyor, bu olumsuzluğa biran  önce çözüm bulunmalı" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esnaf-ve-kobiler-zor-durumda_122420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!