Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Seçim Tamam, Ekonomiye Odaklanalım"

Türkiye, AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin oyların neredeyse yüzde 95'ini aldığı bir yerel seçimi geride bıraktı. Ekonomi ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri, yüzde 90 gibi yüksek bir katılımın gerçekleştiği 30 Mart yerel seçimlerini ve sonrasını değerlendirdi.

yapi.com.tr / AA
"Seçim Tamam, Ekonomiye Odaklanalım"

30 Mart yerel seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre AK Parti; 81 ilden 49’unu kazanırken, 32 ili rakiplerine kaptırdı. Seçimlerde oy kullanan seçmenler, 34 ilde mevcut belediye başkanı ile yola devam etme kararı alırken, 37 ilde belediye başkanını değiştirdi. Yeni Büyükşehir Yasası ile yeni büyükşehir olan 14 ilin 7’sinde seçimi AKP, 4’ünde CHP, 2’sinde BDP ve 1’inde de MHP kazandı.

TÜSİAD: Tarafların, kutuplaşmayı ortadan kaldıracak bir siyasi tutumun ve söylemin oluşmasına katkı vermesini umuyoruz

Yerel seçimlere ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), "Son dönemlerde kaygı verici düzeye yükselmiş bulunan, kutuplaşmayı ortadan kaldıracak bir siyasi tutumun ve söylemin oluşmasına siyasetin tüm taraflarının katkı vermesini umut ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu:

"2014 yerel seçimlerinin yüksek bir katılımla ve güvenli bir şekilde tamamlanmasından memnuniyet duymaktayız. Tüm siyasi partileri ve adayları, demokrasinin bu en temel gereğinin yerine getirilmesine yaptıkları katkılardan dolayı kutluyor ve seçilen tüm yerel yöneticilere başarılar diliyoruz. Yerel seçimler geride kalırken, son dönemlerde kaygı verici düzeye yükselmiş bulunan, kutuplaşmayı ortadan kaldıracak bir siyasi tutumun ve söylemin oluşmasına siyasetin tüm taraflarının katkı vermesini umut ediyoruz. Hızla ve partiler üstü bir anlayışla demokrasimizi, ekonomimizi ve sosyal yapımızı güçlendirecek reformlara yönelmeli, çözüm süreci ve Avrupa Birliği uyumuna hız kazandırmalıyız."

MÜSİAD: Milletimizin ortaya koyduğu takdirinden gereken dersler çıkarılmalıdır

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) açıklamasında da, milletin tarihi bir dönemeci daha geride bıraktığı ve 30 Mart yerel seçimlerinde kendi geleceği için karar verdiği belirtilerek, bu kararın da hür iradeyle sandığa yansıtıldığı kaydedildi. Sonuçlar ne olursa olsun, ortaya çıkan neticede sağduyu ve aklıselimin kazandığı savunulan açıklamada, "Milletimizin iradesine farklı yöntemlerle ipotek koymaya çalışanlar, siyasi bir yarışta siyaset dışı müdahalelerden medet umanlar, milletimizin ortaya koyduğu takdirinden gereken dersleri çıkarmalıdırlar. Diğer taraftan, bu sonuçlar, mevcut iktidara güçlü bir destek anlamı taşırken, aynı zamanda, daha fazla sorumluluk da yüklemiştir" denildi.


İNDER Başkanı Durbakayım: İnşaat sektörüne ivme kazandıracak kentsel dönüşüm projelerinin de yolu açıldı

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise, yerel seçimlerin sona ermesiyle birlikte inşaat sektörüne ivme kazandıracak kentsel dönüşüm projelerinin de yolunun açıldığını belirterek; son 3 yıldır ince elenip sık dokunarak hazırlanan kentsel dönüşüm yasasının, oldukça meşakkatli yollardan geçtiğini anlattı.

Durbakayım, şunları kaydetti:

"Hukuki ve teknik çalışmalar sonuç verdi, hem tüketiciyi hem de konut yapımcısını ve hem de devleti fazla mağdur etmeden işlerlik kazanmaya hazır hale geldi. Ancak yasanın geldiği en son noktada alınan bir karar ile onay merci olarak yerel yönetimler, yani büyükşehir belediyeleri belirlendi. 30 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre alınan bu karar, kentsel dönüşüm projelerinin önüne set çekti. Birçok belediye, büyük çaplı kentsel dönüşüm projelerinde ruhsat verme konusunda çekimser kaldı. Hızlanması beklenen kentsel dönüşüm rölanti bir tempoya girdi. Yerel seçimler sona erdi ve artık bu dönem yerini daha hareketli ve hızlı bir döneme bırakacak. Belirsizliğin sona ermesiyle birlikte kentsel dönüşüm çalışmaları kaldığı yerden, antrenmanlı olarak tekrar hızlanarak yoluna devam edecektir. Seçim vaatlerinde söylenen yeni imar planlarının, ruhsat kolaylıklarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecektir.

Temennimiz; siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel olarak ekonomik istikrarın tekrar sağlanmasıdır. Başta kredi faizleri olmak üzere ekonomik verilerin tekrar sağlıklı seviyelere gelerek satın alma gücünü artırmasının fazla uzun süreceğini sanmıyorum. Seçimden hemen sonra açıklanan büyüme rakamları da genel ekonominin sürdürülebilir büyümesi için sağlam zemin olduğunu gösterdi. Önümüzdeki dönemlerin daha iyi olması artık bizim elimizde… Seçim öncesi ertelenmiş satın alma taleplerini fırsat bilip tüketiciyi mağdur edecek zamlar yapmadan yeni proje ve kampanyaların devreye girmesi herkese fayda sağlar".

TİM Başkanı Büyükekşi: Yerel yönetimler, ihracata daha fazla önem versin ve ihracatçı firmaları desteklesin

Türkiye’nin hızlı ve yoğun bir seçim maratonundan çıktığına işaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Sandıktan çıkana saygı duy" çağrısının demokratik toplumlarda büyük önem taşıdığını dile getirdi. İhracatın bir ilin ve ilçenin ekonomisine büyük fayda sağladığına işaret eden Büyükekşi, bütün yerel yönetimlere ihracata daha fazla önem vermeleri ve ihracatçı firmaları desteklemeleri çağrısında bulundu. Büyükekşi, "Belediye başkanlarımızdan bölgeler arasındaki eşitsizlik farklarını gidermelerini, kendi bölgelerindeki ihracatı geliştirmeye yönelik başarı kriterleri belirleyerek bunları takip etmelerini ve ihracatın önemini bir kez daha vurgulamalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/secim-tamam-ekonomiye-odaklanalim_118843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!