Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Etlik Garajı Planları Bir Kez Daha İptal Edildi

Ankara 18. İdare Mahkemesi, Keçiören’de Etlik Garajı olarak bilinen alanda yoğun emsal artırımı getiren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliklerini iptal etti.

yapi.com.tr
Etlik Garajı Planları Bir Kez Daha İptal Edildi

Mimarların kamu yararına verdiği hukuk mücadelesi bir zaferle daha sonuçlandı. Ankara 18. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yargıya taşıdığı, Keçiören’de Etlik Garajı olarak bilinen alanda yoğun emsal artırımı getiren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliklerini iptal etti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şöyle konuştu: “Söz konusu plan değişikliklerini yoğunluk artırıcı, sosyal altyapı dengesini bozucu nitelik taşıdığı, planlama alanının zaten yoğun bir trafik yükü olan Etlik Caddesi üzerinde olduğu, yapılan planlamada trafik yükü, otopark ihtiyacı, altyapı ihtiyacının gözetilmediği, kamu yararı ve şehircilik ilkelerine planlama ilkelerine aykırı olduğu gerekçeleriyle yargıya taşımıştık. Etlik Garajına ilişkin yüksek yoğunluk öngören emsal artışlarına ilişkin açtığımız davada bilirkişiler, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliğinin, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve bölge ihtiyaçlarına uygun olmadığı yönünde görüş bildirmişler ve raporda, jeolojik ve jeoteknik etüd raporunun olmadığı da vurgulamışlardı. Ankara 18. İdare Mahkemesi, bilimi ve tekniği gözeterek kamu yararına aykırı planları iptal etmiştir. Mücadelemizin haklılığı bir kez daha ortaya konmuştur. Kent toprakların ranta kurban edilmesine ilişkin mücadelemiz devam edecek.”

Candan, mahkemenin iptal gerekçesinde yer alan “Dava konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planının, 1/100.000 ölçekli 2038 Ankara Çevre Düzeni Planı ile 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerine uygun olmadığı, yasal, bilimsel, nesnel ve teknik gerekçeye dayanmadığı, eşik analizine ve senteze dayalı olarak hazırlanmadığı, gerekli olan sosyal ve teknik altyapı alanının ayrılmadığı, Planların daha önce verilmiş olan yargı kararlarına uygun olmadığı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğu anlaşıldığından, dava konusu imar planının hukuka aykırılık taşımaktadır. Davaya konu meclis kararı ile yapılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin dayanağı olan 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptal edilmesi nedeniyle, uyuşmazlığa konu plan değişikliği işleminin plan hiyerarşisine ve hukuka uygun uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.” şeklindeki açıklamalara dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/etlik-garaji-planlari-bir-kez-daha-iptal-edildi_181004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!