Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Euro Bölgesi'nde Beklenmedik Düşüş

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven mart ayında önceki seviyesi olan 108'den 107.9'a düştü.

yapi.com.tr
Euro Bölgesi'nde Beklenmedik Düşüş

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven bu ay beklenmedik bir şekilde düştü ve bu durum, bölgedeki ekonomik toparlanmanın siyasi belirsizlikten bağışık olmayabileceğini işaret ediyor.

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi Mart ayında, Şubat ayındaki seviyesi olan 108'den 107.9'a indi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin 108.3 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Milliyet'in haberine göre, endeks hafif düşmesine karşın 2011'den bu yana en yüksek seviyesinin halen yakınında bulunuyor.

Euro Bölgesi ekonomisi, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış (Brexit) kararı alması ve bölgenin en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa'da bu yıl yapılacak seçimlere karşın bir dizi pozitif ekonomik veri ile birlikte güçlülük işaretleri veriyordu. Şimdiye dek, siyasi belirsizliğin, Tüketici Güveninin Mart ayında artması ve işsizliğin aşağı trendde olması ile birlikte, büyüme üzerinde fazla etkisi olmadı.

İnşaat sektörü güveni iyileşti

Euro Bölgesi'nde bu ay sanayi ve hizmet sektörleri güveni azalırken, inşaat sektörü güveni iyileşti. Avrupa Birliği'nin istatistik kurumu enflasyon verisini Cuma günü açıklayacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistler enflasyonun Şubat ayındaki seviyesi olan yüzde 2'den yüzde 1.8'e inmesini bekliyor. Avrupa Merkez Bankası, toparlanmanın güçlenmekte olduğunu, ancak kendini besleyen enflasyona yol açacak ve olağanüstü parasal desteğin kaldırılmasını sağlayacak denli güçlü olmadığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/euro-bolgesinde-beklenmedik-dusus_157525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!