Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Euro Bölgesi'nde İnşaat Üretimi Arttı

Euro Bölgesi'nde mart ayı inşaat üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarken, yıllık bazda ise yüzde 2,7 geriledi.

yapi.com.tr/AA
Euro Bölgesi'nde İnşaat Üretimi Arttı

Euro Bölgesi'nde mart ayı inşaat üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,8, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 1,5 arttı. Söz konusu oran yıllık bazda ise Euro Bölgesi'nde yüzde 2,7 ve AB'de de yüzde 1,3 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yayınladığı verilere göre, bu yılın mart ayında şubat ayına göre mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi, 19 üyeli euro Bölgesi'nde yüzde 0,8, 28 üyeli Avrupa Birliği'nde de yüzde 1,5 artış kaydetti. 

İnşaat üretimi şubat ayında euro Bölgesi'nde yüzde 1,6, AB'de yüzde 0,8 azalmıştı. 

Mart ayında inşaat üretimindeki artış, euro Bölgesi'nde yüzde 0,3 artan inşaat yapımı ve yüzde 3,2 artan inşaat mühendisliği faaliyetinden kaynaklandı. AB'deki artışa ise yüzde 1,1 yükselen inşaat yapımı ve yüzde 3,1 artan inşaat mühendisliği katkı sağladı.

İnşaat üretiminde aylık bazda en fazla artış sırasıyla Macaristan, Romanya ve İngiltere'de gerçekleşirken, üretiminde azalış görülen ülkeler ise İspanya ve Bulgaristan olarak belirlendi.

Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi sektöründe yıllık bazdaki azalış, yüzde 4 azalan inşaat yapımından kaynaklanırken, inşaat mühendisliği ise yüzde 2,5 artış kaydetti. 

AB'de ise söz konusu oranın gerilemesinde de yüzde 2,7 azalan inşaat yapımı etkili oldu. Bölgede inşaat mühendisliği ise yüzde 4,7 yükseldi.

Söz konusu oranda yıllık bazda en fazla azalış sırasıyla İspanya, Fransa ve Slovenya'da gerçekleşirken, en fazla artış ise sırasıyla Romanya, Macaristan ve Hollanda'da ölçüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/euro-bolgesinde-insaat-uretimi-artti_131056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!