Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çatıları Kiralayın, Güneş Paneli Kuralım

Güneş enerjisi yatırımcıları, Enerji Bakanlığı’ndan kamu alımlarında yerli panel üreticilerinin desteklenmesini ve lisanssız üretimle ilgili sürecin hızlandırılmasını istedi. Şirketler, binalardaki çatıların kiralanarak enerji üretimine açılmasını istedi.

yapi.com.tr
Çatıları Kiralayın, Güneş Paneli Kuralım

Milliyet'in haberine göre, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve yerli fotovoltaik panel üreticileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı ziyaret etti. GÜNDER üyeleri, kamu alımlarında yerli fotovoltaik panel üreticilerinin ürünlerinin tercih edilmesini istedi. Güneş enerjisi yatırımcıları bakanlıktan şu taleplerde bulundu:

-  Sistemin etkinliğinin artırılması için lisanssız üretim ile ilgili tüm sürecin hızlandırılması sağlanmalı. Yaklaşık 6-9 ay süren başvurular var.

-  1 MW ile 1KW başvuru süreç ve maliyetleri aynı. Sürecin kısaltılması bireysel tüketimi ve yatırımını teşvik edecektir.

-  Lisanssız üretim ile çatı uygulamaları ayrılmalı.

-  Çatı kiralama mevzuatı oluşturularak bina ile çatı sahipliği ayrılabilir, böylelikle atıl çatılar enerji üretimine yönelik kullanıma açılabilir.

-  Gelecekte yabancı yatırımcılara tanınabilecek teşvik veya lisans hakkı gibi destekler, halen FV panel üretimi yapan yerli üreticilere veya bunların birliğine de sağlanmalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/catilari-kiralayin-gunes-paneli-kuralim_122931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!